درنگ: بر اساس تازه‌ترین تحقیقاتی که کمپانی رسانه‌ای فوربس منتشر کرده است، در تعدادی از کشورها مردم بدون اینترنت نمی‌توانند زندگی کنند! بر اساس این تحقیقات، ۸۲ درصد هندی‌ها بدون اینترنت زندگی ندارند.

این در حالی است که کشورهای پرجمعیتی مثل چین و حتی ژاپن در رتبه های بعدی قرار دارند!

تحقیقات دیگری شاخص‌های رشد اینترنت در دنیا را نشان می‌دهد.

گروه خبری نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات وابسته به سازمان فناوری اطلاعات ایران گزارش سالیانه روند شکل‌گیری اینترنت در جهان که در Code Conference کالیفرنیا ارائه شده است را منتشر کرد.

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که روند رشد تلفن‌های هوشمند در دنیا رو به کندی می‌رود به نحوی که رشد عرضه تلفن‌های هوشمند در سال گذشته ۳ درصد بوده است که نسبت به نرخ رشد ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۵ کاهش داشته است.

برآوردها همچنین حاکی از آن است که تبلیغات اینترنتی در حال رشد است. به نحوی که در بازار تبلیغات اینترنتی درآمد گوگل از تبلیغات در سال ۲۰۱۶ بیست درصد و فیس بوک ۶۲ درصد رشد داشته است.

در همین حال پارامتر دیگری که در روند رشد اینترنت مورد توجه قرار گرفته است، استفاده کاربران از صوت به جای متن بوده است. به نحوی که طبق این گزارش صوت جایگزین متن در پرس‌وجوهای آنلاین می شود. گفته شده است که در سال ۲۰۱۶، بیست درصد پرس‌وجوها از طریق تلفن همراه صوتی بوده‌اند و دقت این پرس‌وجوها ۹۵ درصد بوده است.

با افزایش سرویس‌های ویدئویی آنلاین، میزان تماشای تلویزیون در خانه در حال کاهش است. به نحوی که نت فیلیکس (یکی از سرویس‌های ویدئوی آنلاین) نسبت به ۱۰ سال گذشته، از صفر به ۳۰ درصد درآمد سرگرمی خانگی در آمریکا دست‌یافته است.

در همین حال گفته شده است که رشد اینترنت در هند قابل‌توجه است. به نحوی که تعداد کاربران اینترنت در هند بیش از ۲۸ درصد تنها در سال ۲۰۱۶ رشد داشت. با کاهش قیمت اینترنت پهن باند سیار در هند، تعداد مشترکان اینترنت سیار و حجم داده مصرفی این مشترکان در حال رشد سریع است.

۱۰ کشور با بیشترین کاربران اینترنت

اما بد نیست از کشورهایی یاد کنی که در دنیا دارای بیشترین کاربران اینترنت هست.

بر این اساس هند باز هم در ردیف‌های نخستین از نظر تعداد کاربران قرار گرفته است.

کشور ما ایران هم که با ۳۹ میلیون کاربر در ردیف هجدهم قرار گرفته است یعنی بعد از ۱۰ کشور نخست ۳۹ میلیون کاربر دارد.