کامپیوتر‌های کوانتومی چیست ؟ بی‌آنکه بخواهید به کتاب‌های فیزیک مراجعه کنید٬  ده‌ها صفحه وب را برای یافتن معنی‌اش جستو‌جو کنید و یا برای فهمش به مدرک تحصیلی عالی احتیاج داشته باشید٬ آن را بهتر است قوی‌ترین دستگاه و کامپیوتر حال حاضر معنی کنیم. کامپیوتر‌های امروزی با یک زبان مشترک صفر و یکی  که بیتس (bits) می‌نامنشان صحبت می‌کنند٬ درحالی که کامپیوتر‌های کوانتومی دیالوگ‌هایی بسیار پیچیده‌تر برای برقراری ارتباط بر‌قرار می‌کنند که این موضوع بسیار آن‌ها را سریع می‌کند.

Volkswagen und Google arbeiten gemeinsam auf Quantencomputern
کامپیوتر کوانتومی – استفاده از طلا در برخی بخش‌ها

یکی از روش‌هایی که گوگل و فولکس واگن در حال آزمایش بر روی آن هستند بهینه سازی میزان ترافیک است. خیلی از راه بندان‌ها و یا گره‌های خیابانی ناشی از مدیریت ناصحیح ترافیک است. اگر بتوان از کامپیوتر‌های کوانتومی به طور هم‌زمان بر روی  راه‌های ترافیکی و زمان‌های اوج ترافیک استفاده کرد٬ می‌توان انتظار برای رسیدن به خانه نیز کاهش چشم‌گیری آید. همچنین از این سیستم می‌توان جهت پیدا کردن جای پارک خالی و جایگاه‌های شارژ خودرو‌های الکتریکی استفاده کرد.

 

آینده خودرو‌های برقی فولکس واگن می‌تواند با شبیه ‌سازی ساختار‌ باتری‌های آن‌ها از طریق کامپیوتر‌های کوانتومی بهبود یابد و سریع‌تر انجام شوند. علاوه بر اینکه بهینه سازی باتری‌ها می‌تواند به قدرت خروجی و میزان شارژ دهی آن‌ها کمک شایانی کند.

 

یکی دیگر از اهداف گوگل و فولکس واگن٬ AI یا هوش مصنوعی ( Artificial Intelligence)  در خودرو‌ها است. با مطالعه بیشتر در یادگیری کامپیوتر‌ها٬ خودرو‌های خودران می‌توانند بسیار هوشمند‌تر شوند. به جای اینکه خودرو‌های خودران برای حوادث پیش‌رو از قبل برنامه‌ریزی شوند٬ کامپیوتر‌های کوانتومی به خودرو‌ها کمک می‌کنند تا خودشان متناسب با شرایط پیش آمده بهترین تصمیم را بگیرند.

Volkswagen und Google arbeiten gemeinsam auf Quantencomputern volkswagen-quantum-computers-5

فولکس واگن اولین خودروسازی است که دست به همچین همکاری برای استفاده از این تکنولوژی زده ‌است و باید شاهد تغییرات شگرف خودرو‌ها  در سال‌های پیش رو باشیم. مدیر بخش اطلاعات فولکس واگن مارتین هافمن در اینباره گفت: “ ما در فولکس واگن سعی داریم تا اولین خودرو‌سازی باشیم که از کامپیوتر‌های کوانتومی به محض تجاری شدن آن‌ها استفاده می‌کند. و با تشکر از گوگل٬ این همکاری کمک بزرگی به پیش برد این هدف کرده است.”

 

اینکه واقعا کامپیوتر‌های کوانتومی چگونه کار می‌کنند و چه اثری خواهند داشت شاید فهمش برای ما آسان نباشد٬ ولی هرچه که باشد قرار است مغز آینده خودرو‌های ما باشد و آن‌ها را تبدیل به چیزی فراتر از خودرو کند.

  اینفوگرافیک | ایلان ماسک؛ بنیانگذار تسلا موتورز و اسپیس‌اکس را بیشتر بشناسید

  گوگل اینترنت بالنی را در پرتوریکو راه‌اندازی کرد