درنگ: شایعات مختلفی از دو شب گذشته درمورد اتفاقات کازرون در فضای مجازی دست به دست شده است به همین دلیل اخبار رسمی این اتفاقات را مرور می‌کنیم تا اصل ماجرا مشخص شود.

خبرگزاری فارس: تجمع یک کشته داشت

خبرگزاری فارس نوشت: در پی درگیری‌های دو شب گذشته در کازرون یک نفر کشته و ۶ نفر زخمی شدند. در دو ماه گذشته اعتراضات گسترده‌ای در کازرون نسبت به ایجاد شهرستان جدید کوه‌چنار صورت گرفته بود که جمعیت حاضر در برخی تجمعات بیش از ۵ هزار نفر تخمین زده می‌شد، اما رفتار توام با متانت و آرامش مردم و رفتار بسیار مناسب نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی سبب شده بود کوچکترین درگیری و اتفاقی در این شهرستان رخ ندهد. با این حال شامگاه پنجشنبه، جمعیتی تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی و به آتش کشیدن یکی از مقرهای پلیس کازرون، برای نخستین‌بار اعتراضات این شهرستان به خشونت کشده شد.

همچنین حجت‌الاسلام خرسند امام‌جمعه کازرون که خود یکی از معترضان جدی به طرح انتزاع کازرون به شمار می‌رود، در خطبه‌های ۳ هفته پیش نمازجمعه این شهرستان با ارائه گزارشی از سفر یک هفته‌ای خود به تهران و دیدار با مسؤولان عالی‌رتبه کشور گفته بود: دیگر هیچ تجمعی نباید در کازرون شکل بگیرد، چراکه مسوولان قول پیگیری دغدغه‌ها را داده‌ و بحث تشکیل شهرستان جدید هم متوقف شده است.

  جزئیات درگیری در کازرون در اعتراض به تقسیمات کشوری | مردم کلانتری شهر را آتش زدند

یک نماینده: ناآرامی‌های کازرون روال طبیعی ندارد

اصغر مسعودی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز درباره ناآرامی‌های شامگاه پنجشنبه در شهرستان کازرون با بیان اینکه از این موضوع اطلاع دقیقی ندارم به ایلنا گفت: به نظر می‌رسد روال طبیعی در پی این موضوع نباشد، چرا که پیرو اعتراضاتی که مردم کازرون داشتند مسئولان قول داده بودند که مشکل را حل کنند تا مشکلات بعدی بروز نکند. در این رابطه استاندار و امام جمعه کازرون هم در گذشته به تهران آمده بودند تا مشکلات را پیگیری کنند.

استاندار فارس کشته شدن یک نفر در تجمعات کازرون را تایید کرد

اسماعیل تبادار  استاندار فارس نیز با اشاره به درگیری‌های اخیر در شهرستان کازرون، تصریح کرد: که اکنون اوضاع شهر کازرون تحت کنترل است. قطعا کسانی که در تجمعات شرکت کرده‌ یا افراد را برای شرکت در چنین تجمع‌هایی تحریک کرده‌اند هواخواه مردم این شهرستان نیستند.

تبادار با تصریح این‌که تجمع اخیر برخی افراد در کازرون غیرقانونی بوده است، تعداد یک کشته ناشی از این تجمع‌ها را تایید و عنوان کرد: درگیری‌های پراکنده‌ای همچنان وجود دارد اما شرایط تحت کنترل است.

  واکنش استاندار فارس به درگیری‌های کازرون | درگیری‌های پراکنده‌ای همچنان وجود دارد | اوضاع کازرون تحت کنترل است

واکنش عجیب عضو مجمع نمایندگان فارس

مسعود رضایی عضو مجمع نمایندگان استان فارس و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به اعتمادآنلاین می‌گوید از اتفاق‌های کازرون خبری ندارد و اگر هم خبر داشت آن را پیگیری نمی‌کرد. او می‌گوید کازرون خودش نماینده دارد و پیگیری این مساله به نماینده‌های دیگر مربوط نیست.

 

  واکنش عجیب عضو مجمع نمایندگان فارس به حوادث کازرون: اطلاعی از اتفاقات کازرون ندارم | پیگیری حوادث کازرون به من ارتباط ندارد

وزارت کشور: طرح تقسیمات کشوری در کازرون متوقف شد

بیانیه وزارت کشور در مورد حوادث ⁧ کازرون به شرح زیر است⁩:

وزارت کشور در تلاش بوده تا نگرانی‌های مردم کازرون را لحاظ نماید و به همین  منظور با تقاضای صاحبنظران منطقه و بمنظور رفع کاستی‌های موجود، طرح پیشنهادی تا تامین خواسته‌هاى کارشناسى و منطقى مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشورى متوقف شده است

‏مسیر طی شده در بحث تقسیمات کشوری مبتنی بر قانون و عقلانیت است، با عناصری که با اهداف دیگر سعی در برهم زدن نظم و امنیت عمومی داشته اند برخورد قاطع قانونی انجام خواهد شد.