درنگ: کمتر پیش می‌آید که طرح‌ خودروهای آینده در مرحله تولید جذابیت خود را حفظ کنند زیرا سازندگان مجبورند مقررات و ملاحظات بسیاری را مد نظر قرار دهند. با این‌همه حتی اگر این خودروها به مرحله تولید نیز نرسند، برخی از آنها می‌توانند بسیار جذاب باشند: طرح‌های دوستدار محیط زیست، طرح‌هایی که عرف را به چالش می‌کشند، یا طرح‌هایی که پسربچه‌های ۱۰ ساله پوستر آنها را به دیوار اتاقشان می‌زنند.

در ادامه به هفت نمونه از جسورانه‌ترین طرح‌های ارائه شده در صنعت خودرو اشاره خواهد شد:

  • تسلا T1

این طرح اثر ۶ دانشجو در مدرسه طراحی IED بارسلونا است. این دانشجویان باید خودروی مسابقه آینده‌‌نگرانه‌ای را ویژه رقابت‌های لو‌مانز ۲۰۳۰ طراحی می‌کردند. نتیجه این تلاش، این طرح غیررسمی تسلای T1 است که هر چرخ آن دارای یک توربین بادی است تا خودرو را با نیروی باد به حرکت درآورد. قوانین فیزیکی امکان تولید این خودرو را رد می‌کند.

  • ایرباس پاپ‌آپ

این طرح جدید توسط شرکت طراحی ایتالدیزاین و ایرباس منتشر شده و صنعت خودروسازی را یک قدم به تولید خودروهای پرنده نزدیک‌تر ساخته‌است. این خودرو دو سرنشینه درواقع کابینی از جنس فیبر کربنی است که می‌توان آن را با کمک پهپادی بزرگ جا‌به‌جا کرد. می‌توان این بدنه را روی چهار چرخ نصب کرد یا برای ایجاد رشته‌ای قطار مانند آنها را به هم وصل کرد.

  • خودروی بوش

از آنجایی که شرکت بوش در زمینه تولید تجهیزات خانگی فعالیت دارد، زمانی که بخواهد خودرویی را طراحی کند، انرژی خود را روی طراحی فضای داخلی آن می‌گذارد. فناوری تشخیص چهره در داخل این خودرو برای تنظیم قابلیت‌های خودرو براساس نیاز کاربر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همه‌ چیز از نوع موسیقی پخش شده در خودرو گرفته تا تنظیمات آینه‌ها و دمای داخلی همگی براساس نیاز کاربر تنظیم می‌شوند تا حواسپرتی راننده به حداقل برسد. این خودرو همچنین به سیستم کنترل اشاره‌ای مجهز است و راننده می‌تواند از دست‌هایش برای کنترل خودرو استفاده کند. سوئیچ خودرو نیز اسمارت‌فون راننده خواهد بود.

  • IED Syrma

این ابرخودروی ایتالیایی نیز توسط ۱۱ دانشجوی مدرسه طراحی میلان طراحی شده‌ و در نمایشگاه خودروی ژنو به نمایش گذاشته شده‌ است. این خودرو به دو موتور برقی و بنزینی چهار لیتری V6 مجهز است و خروجی نیروی آن ۹۰۰ اسب بخار است. در زمان استفاده از موتور برقی هیچ آلودگی و صدایی از این خودرو ایجاد نخواهد شد.

  • مرسدس بنز استریم‌لاینر ۲۰۴۰

طرح این مرسدس را طراحی کره‌ای به نام مینوونگ ایمز کشیده‌ است که با الهام از مدل W196R شرکت مرسدس طراحی شده‌ است که آن خودرو نیز خود با الهام از جنگنده‌های جنگ جهانی دوم ساخته شده‌ بود. این خودرو که زاویه‌های تند و تیز مدل قدیمی آن به خطوط منحنی تبدیل شده‌است از سیستم موتور جت دوگانه بهره خواهد برد.

  • Twin’Z رنو

راس لاوگرو هنرمند ولزی و طراح صنعتی مشهور در سال ۲۰۱۳ این طرح را برای شرکت رنو طراحی کرد. ایده اصلی طراحی خودرویی شهری بود که بتواند در شرایط جاده‌ای نیز کاربردی باشد. در بدنه این خودرو ال‌ای‌دی‌هایی نصب شده که متناسب با محیط تغییر رنگ می‌دهند. مسئولیت کنترل سرعت در این خودرو به عهده گوشی هوشمند راننده خواهد بود.

  • شانل فیول

برای خلق این طرح که مخصوص خانه مد شانل در فرانسه طراحی شده‌ است از فرم پارچه الهام گرفته شده‌ است و در جلوی پنجره خودرو نیز لوگوی برند شانل نصب خواهد شد. طراح این خودرو جین یونگ جو دانشجوی دانشگاه هانگیک در سئول کره جنوبی است.