درنگ : اگرچه این نوسانات در چرخش زمین بسیار کوچکند و طول روز را به اندازه چند میلی‌ثانیه تغییر می‌دهند، اما هنوز می‌توانند در آزادسازی حجم زیادی از انرژی در زیر زمین نقش داشته‌باشند.

نشریه گاردین با استناد به مقاله دو محقق، پیش‌بینی کرده است که سال ۲۰۱۸ تعداد وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ به دلیل کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود، افزایش خواهد داشت.

دانشمندان هشدار داده‌اند تغییرات در سرعت حرکت وضعی زمین می‌تواند فعالیت‌های لرزه‌ای شدید را به ویژه در مناطق بسیار پر جمعیت گرمسیری ایجاد کند

براساس این دو مقاله، در سال ۲۰۱۸ میلادی با افزاش شدید تعداد زلزله‌ها مواجه خواهیم بود؛ زیرا سرعت حرکت وضعی زمین به طور متناوب در حال کاهش است.

حرکت وضعی زمین  همان چرخش سیاره زمین به دور خود است. جهت چرخش زمین به سمت شرق است. اگر از سمت ستاره قطبی به زمین نگاه کنیم، زمین خلاف جهت عقربه‌های ساعت به دور خود در حرکت است.

و اکنون دانشمندان هشدار داده‌اند تغییرات در سرعت حرکت وضعی زمین می‌تواند فعالیت‌های لرزه‌ای شدید را به ویژه در مناطق بسیار پر جمعیت گرمسیری ایجاد کند. ارتباط بین چرخش زمین و فعالیت لرزه‌ای در ماه گذشته در مقاله‌ای از راجر بیلهام از دانشگاه کلرادو و ربکا بندیک از دانشگاه مونتانا در نشست سالانه انجمن زمین‌شناسی آمریکا مطرح شد.

 

 

به گفته بیلهام، میان چرخش زمین و فعالیت زلزله ارتباطی قوی وجود دارد و نشان می‌دهد که تعداد زلزله‌های شدید در سال آینده افزایش خواهد یافت. بیلهام و بندیک در مطالعه خود، زلزله‌های ۷ ریشتری و بزرگتر که از آن را که در سال ۱۹۰۰ رخ داده‌اند، بررسی کرده‌اند.

به گفته بیلهام بزرگترین زلزله‌ها طی بیش از یک قرن گذشته به خوبی ثبت شده‌اند و این منبع خوبی برای مطالعه و بررسی ماست. این دو محقق موفق به شناسایی پنج دوره شده‌‌اند که در مقایسه با زمان‌های دیگر، تعداد وقوع زلزله بزرگ در آنها بیشتر بوده‌است: در این دوره‌ها بین ۲۵ تا ۳۰ زلزله شدید در سال به وقوع پیوسته است. این آمار در مابقی دوره‌ها به طور متوسط حدود ۱۵ زمین‌لرزه بزرگ در سال بوده است.

سال آینده باید شاهد وقوع تعداد قابل توجهی از زلزله‌های شدید باشیم. در سال ۲۰۱۷ بشر از وقوع این زلزله‌ها جان سالم به در برده زیرا تا کنون تنها ۶ زمین‌لرزه شدید رخ داده است اما از سال ۲۰۱۸ ممکن است تعداد این زلزله ها به ۲۰ برسد

محققان برای پیدا کردن ارتباط بین این دوره‌ها، فعالیت‌های لرزه‌ای شدید و سایر عوامل را بررسی کرده و کشف کردند که وقتی سرعت چرخش زمین دچار کاهش می‌شود، دوره‌های افزایش تعداد زلزله شدید را به دنبال دارد. به گفته بیلهام سرعت چرخش زمین همواره کمی تغییر می‌کند که این تغییر با ساعت‌های اتمی به طور بسیار دقیق قابل اندازه‌گیری هستند.

این دو دانشمند دریافتند که طی ۱۵۰ سال اخیر، هر دوره‌ای که زمین با چنین کاهش سرعت چرخشی مواجه شده، دوره‌های وقوع زمین‌لرزه‌های شدید به مدت حدود ۵ سال را به دنبال داشته‌است. این ارتباط بسیار مهم است، زیرا چرخش زمین بیش از چهار سال پیش یکی از کاهش‌های دوره‌ای خود را آغاز کرده است. برهمین اساس بیلهام معتقد است سال آینده باید شاهد وقوع تعداد قابل توجهی از زلزله‌های شدید باشیم. در سال ۲۰۱۷ بشر از وقوع این زلزله ها جان سالم به در برده زیرا تا کنون تنها ۶ زمین‌لرزه شدید رخ داده است اما از سال ۲۰۱۸ ممکن است تعداد این زلزله ها به ۲۰ برسد.

هنوز توضیح دقیقی درباره ارتباط کاهش طول روز با زمین‌لرزه وجود ندارد، اگر چه دانشمندان معتقدند تغییرات جزئی در رفتار هسته زمین می‌تواند هر دو اثر را ایجاد کند.

تغییرات در جریان آهن مذاب در اطراف هسته خارجی‌تر سیاره زمین باعث ایجاد نوساناتی ناچیز در طول روزهای زمین می‌شود که اکنون دانشمندان آنها را با وقوع زلزله مرتبط می‌دانند. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که این جریانات هسته زمین علاوه بر اینکه می‌توانند طول روزها را تغییر دهند،‌ می‌توانند نشانه‌هایی برای وقوع زلزله نیز باشند.

این دو دانشمند باور دارند تکانه‌های موجود در جریان آهن مذاب در هسته زمین عامل هردوی این رویداد‌ها است. درصورت درست بودن این فرضیه،‌ می‌توان از این رویداد به عنوان یک پیش‌گوی زلزله جدید استفاده کرد،‌ سیستمی که می‌تواند پنج سال جلوتر نسبت به وقوع زلزله در زمین هشدار دهد.

هنوز کسی نمی‌داند فرایند این تکانه‌ها برچه اساسی رخ می‌دهد، اگرچه این ریز امواج بر میدان مغناطیسی زمین نیز تاثیری نامحسوس دارند. یکی از فرضیات بر این اساس است که بخشی از لایه خارجی هسته مذاب به گوشته بالایی خود چسبیده و همین موضوع جریان  مایع مذاب را دچار تغییر کرده و موجب تغییر حرکت زمین می‌شود.

به گفته آنها نوعی فعالیت تکانه‌ای باعث خلق فصلی زلزله‌خیز در زمین می‌شود. به بیانی دیگر از سال ۱۹۰۰، از میان تمامی زلزله‌های بالای هفت ریشتری که رخ داده ۸۰ درصد از آنها پنج سال پس از یکی از تغییرات در طول روزهای زمین رخ داده‌اند. زلزله سال ۲۰۱۰ هائیتی نیز جزو همین موارد است. محققان احتمال می‌دهند بیشتر زمین‌لرزه‌های شدید که به واسطه تغییرات در طول روز ایجاد شده‌اند در نزدیکی استوا رخ داده‌اند. منطقه‌ای که حدود یک میلیارد نفر در آن سکونت دارند.