درنگ :  محمد نهاوندیان در پایان جلسه هیات دولت در خصوص آخرین تصمیمات در حوزه بازگردان سپرده سرمایه‌گذاران موسسات مالی منحل شده گفت: دو هفته قبل عرض کردم کمیته منتخب سران قوا تصمیماتی گرفته که برای تایید خدمت روسای قوا فرستاده شده است. الحمدالله این کار در همان روزهای اول شروع و انجام شد.

معاون اقتصادی رییس‌جمهور تاکید کرد: اطلاعیه‌هایی در خصوص این موسسات صادر شد تصمیماتی گرفته و جدول زمانی مشخص شد و نهایتا پرداخت آغاز شد. نگرانی که بیش از ۱ میلیون ۳۰۰ هزار نفر از هموطنان را درگیر کرده بود، قابل درک است. با تصمیم گرفته شده بانک مرکزی به میدان آمد چون زمان می‌برد که دارایی این موسسات نقد شود.

  شرایط وام‌ ۴۰ و ۸۰میلیون تومانی با سود ۴درصد!

وی افزود: به سپرده سرمایه‌گذاران سود قانونی که ۱۵ درصد است، تعلق می‌گیرد. افرادی که تا ۱۰۰ میلیون تومان سپرده دارند، شامل پرداخت می‌شوند البته آنهایی که سپرده آنها بیش از ۱۰۰ میلیون است تا ۱۰۰میلیون دریافت می‌کنند بقیه بدهی با نقد کردن دارایی پرداخت می‌شود.

نهاوندیان تشریح کرد: خوشبختانه این مساله مدیریت شد. البته عبرت آموخته شد که اگر مردم قصد سرمایه‌گذاری دارند به نرخ بالای سود توجه نکنند. اثر این موسسات که اختلال ایجاد می‌کردند الان نرخ رشد در نظام بین بانکی تا ۱۸ درصد پایین آمده و آمار سپرده بانکی ۲۱ درصد افزایش یافته است و باعت شده بانک‌ها تسهیلات برای تولید را افزایش دهند.