درنگ :  پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در حاشیه نشست دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با سازمان‌های مردم نهاد گفت: معتقدم اگر قرار است؛ توزیع مواد شیمیایی و دارویی در ناصر خسرو صورت گیرد باید ساماندهی شده و مجوزدار شود زیرا فروش دارو در آنجا فقط محدود به داروهای غیرمجاز نیست و بعضا داروهای مورد نیاز مردم در قالب قاچاق عرضه می‌شود که اگر دقت در این زمینه صورت نگیرد ممکن است داروهای تاریخ انقضا گذشته مخاطرات جانی برای مردم داشته باشد.

وی افزود: گاهی گزارشاتی مبنی بر عرضه ترامادول و متادون و مانند آن به دست ما می‌رسد، پلیس مواد مخدر در آنجا فعال است و برخوردهایی با مسببان آن انجام داده است.

با خوانندگانی که در مورد مواد مخدر ترانه خوانده اند برخورد می شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اخیرا در فضای مجازی شاهد موجی از خوانندگانی بودیم که برای ترامادول و زولپیدوم و داروهای اعتیادآور دیگر ترانه خوانده بودند که با آنها هم برخورد مناسب صورت خواهد گرفت.

افشار خاطرنشان کرد: در آشفته بازار مواد مخدر سوداگران و پیاده نظام‌های آنها در فضای مجازی تلاش می‌کنند به روش‌های مختلفی این مواد را تبلیغ کنند.

گزارشی از تنباکوی حاوی مواد مخدر نداشتیم

افشار با بیان اینکه گزارشی مبنی بر ورود تنباکوهای حاوی مواد مخدر نداشتیم، ادامه داد: وقتی یک نفر تبلیغات کاذب و بازار مکاره‌ای درست می‌کند برای سود بردن است، اما متاسفانه برخی به آن دامن می‌زنند و بزرگنمایی‌ می‌کنند.

وی تاکید کرد: ما نیز در فضای مجازی به این موضوع برخوردیم و از آنها که به این اخبار دامن می‌زنند خواستیم اگر مصادیق و مستنداتی دارند، ارائه کنند. تاکنون سه آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و ناجا نیز گزارش تایید شده‌ای مبنی بر وجود تنباکوهای حاوی مواد محرک و یا تنباکوی جنسی نداشته‌اند.

وی افزود: اگر منظور از تنباکوهای حاوی شیشه است باید بگویم که شیشه در اثر حرارت مستقیم آتش خاصیت خودش را از دست می‌دهد و استحاله می‌شود؛ بنابراین چنین چیزی مصداق ندارد.

افشار گفت: اگر هم مواد دیگری به جز آمفتامین‌ها و محرک‌هایی چون شیشه به تنباکو اضافه شده باشد هنوز به تایید نرسیده است. در واقع در ستاد مبارزه با مواد مخدر گزارشات اثبات شده‌ای از این دست وجود ندارد. البته مسئولیت تنباکو با ستاد مبارزه با مواد مخدر نیست، بلکه متولی آن وزارت بهداشت و انجمن ملی دخانیات است. آنها اگر به مواردی برخورد کنند که مخدر در تنباکو باشد به ما گزارش می‌دهند و ما وظیفه داریم بررسی کنیم.