درنگ :  سردار محمدرضا مهماندار اظهار کرد: تمام دوربین‌های ثبت تخلفاتی که در سطح شهر تهران بودند، تاکنون فقط تخلفات خودروها را ثبت می‌کردند اما از سه ماه قبل با ایجاد تغییراتی در سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای موجود، کار ثبت تخلفات موتورسیکلت‌ها نیز از این طریق انجام می‌شود.

وی درباره جزئیات این طرح گفت: در شروع این طرح ۳ تخلف عبور از چراغ قرمز، سرعت غیرمجاز و عبور از خط اضطرار و خط ویژه از طریق دوربین‌ها ثبت می‌شود و سایر تخلفات مانند قبل به‌صورت دستی ثبت می‌شود.

مهماندار در رابطه با ایجاد محدودیت برای تردد موتورسیکلت‌ها در محدوده طرح ترافیک نیز ابراز کرد: هنوز تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است؛ این کار نیاز به مصوبه شورای شهر و در اختیار داشتن ابزار کنترلی دارد. از زمان اجرای طرح زوج و فرد و پیش از آن هم اجرای طرح ترافیک، عده‌ای از شهروندان سراغ موتورسیکلت‌ رفتند تا با استفاده از این وسیله نقلیه، بتوانند در این محدوده‌ها راحت‌تر تردد کنند.

سردار مهماندار به صاحبان موتورسیکلت‌ها توصیه کرد: با توجه به اینکه ممکن است آدرس و شماره تلفنشان عوض شده باشد، با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ نسبت به اصلاح این اطلاعات اقدام کنند تا اگر قرار شد که صورت تخلفات برایشان ارسال شود، مشکلی وجود نداشته باشد.

وی همچنین درباره موتورسیکلت‌های توقیف شده در پارکینگ نیز بیان کرد: موتورسیکلت قیمت پایینی دارد و در مواردی ممکن است هزینه پارکینگ یا مبلغ جریمه بیشتر از ارزش خود موتورسیکلت باشد. به‌همین علت برخی نسبت به تحویل گرفتن موتورسیکلت خود از پارکینگ اقدام نمی‌کنند که البته این موتورسیکلت‌ها بعد از مدتی در اختیار مراجع قضایی قرار می‌گیرد تا برای آنها تعیین تکلیف شود.

رئیس پلیس راهور پایتخت گفت: موتورسیکلت‌ها نیز باید معاینه فنی داشته باشند و قانون‌گذار تفاوتی بین وسایل نقلیه قائل نشده است. فعلاً همکارانم معاینه فنی موتورسیکلت‌ها را کنترل می‌کنند اما در آینده با اطلاع‌رسانی قبلی، جریمه نداشتن معاینه فنی نیز به سامانه مکانیزه ثبت تخلفات اضافه می‌شود.

سردار مهماندار تأکید کرد: تهران نیازمند نظم‌بخشی است که قسمت زیادی از این موضوع مربوط به موتورسیکلت‌هاست. خواهشمندیم خود راکبان موتورسیکلت همکاری کنند و قانون را رعایت کنند.