مریم سادات ظهوریان در گفتگو با درنگ درباره ریشه‌های آزار کودکان اوتیسم در یک موسسه غیرمجاز نگهداری این کودکان در مشهد اظهار داشت: افرادی که در این موسسه مشغول به کار بودند متاسفانه افراد لایقی برای نگهداری از کودکان اوتیسم نبودند چرا که این کودکان نیازمند مراقبت و تربیت متفاوتی هستند.

این کارشناس جامعه‌شناسی با بیان اینکه افراد حاضر در موسسات نگهداری کودکان اوتیسم باید با شخصیت این کودکان و خشم‌ها و احساسات‌شان آشنا باشند، گفت: به نظر می‌رسد افرادی که در این موسسه غیرمجاز فعالیت می‌کردند از مشکلات رفتاری رنج می‌برند بنابراین در مواجهه با چنین کودکانی رفتارهای صحیحی از خود بروز نداده‌اند.

به گفته ظهوریان، کودکان اوتیسم به حکم کودک بودن و رفتارهایی که ناشی از بیماری‌شان دارند ممکن است شیطنت‌هایی داشته باشند که مسئولان این موسسه تاب تحمل این رفتارها را به سبب عدم آشنایی با کودکان اوتیسم نداشته‌اند و متاسفانه خشم درونی آنها منجر به اذیت و آزار این کودکان بی‌آزار شد.

وی در ادامه تاکید کرد: خانواده‌های دارای کودک اوتیسم قبل از هرگونه اقدام برای سپردن فرزندشان به این قبیل موسسات، حتماً از مجاز بودن موسسه مورد نظر اطمینان حاصل کنند چون پرستار یا مربی اوتیسم باید آموزش‌های لازم را در مواجهه با این کودکان حساس دیده باشد وگرنه فجایع غم‌انگیزی رخ می‌دهد.

گفتنی است؛ عده‌ای از خانواده‌های کودکان اوتیسم از شکنجه و آزار این کودکان در یک مرکز توانبخشی در مشهد شکایت کردند، شکستگی استخوان، خونریزی گلو و آثار ضرب و جرح بر سه نفر از کودکان مددجو در این موسسه غیرمجاز توانبخشی گزارش شد.