درنگ: یکی از پارامترهایی که مسافران پیش از تعیین مقصد خود در نظر می گیرند و تاثیر قابل توجهی در انتخاب مقصد دارد، برآورد هزینه سفر است.

اما نگاهی به هزینه برخی تورهای خارجی نشان می دهد اقبال مسافران ایرانی از سفرهای خارجی بیشتر خواهد شد. در عین حال هزینه تورهای داخلی در ماه‌های زیادی از سال توان رقابت با تورهای خارجی را ندارند و این هشداری است برای کاهش استقبال از جاذبه های گردشگری کشورمان.

در حال حاضر نرخ تورهای خارجی پرطرفدار ایرانیان از حدود ۸۰۰ هزار تومان آغاز می شود در حالی که هزینه تورهای کیش به عنوان یکی از تورهای پرطرفدار حداقل ۴۰۰ هزار تومان ارائه می شود. البته این هزینه برای اقامت در هتل‌های مطرح کیش  بالای یک میلیون تومان است و برای اقامت در یکی از هتل های تازه تاسیس شده این جزیره حداقل از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آغاز می شود.

در حال حاضر قیمت تورهای گرجستان، تفلیس و دبی از حدود ۸۰۰ هزار تومان آغاز می شود؛ با این حال هزینه تورهای کیش با هتلهای صاحب نام  حتی نرخ تورهای این جزیره پرطرفدار بالاتر از نرخ تورهای خارجی برای مسافران آب می خورد.

این در حالی است که گردشگری یکی از پرسودترین صنایع دنیاست اما عدم توانایی رقابت صنعت گردشگری داخل با جاذبه های گردشگری دنیا قطعا این فرصت را حتی از مسافران داخلی نیز خواهد گرفت.

قطعا یکی از عوامل موثر در هزینه تورها، بالا بودن نرخ اقامت در هتل‌های ایران است که هزینه تورها را بالا می برد. در این شرایط مسئولان گردشگری کشور باید با سازوکاری در این زمینه نسبت به ساماندهی و نظارت بر هزینه هتلها اقدام عاجل در عین حال دائمی کنند تا مسافران در مقایسه نرخ های تورهای داخلی و خارجی به عنوان یک اصل در انتخاب مقصد، مقاصد داخلی را برای سفر انتخاب کنند.