بنابر اعلام بانک ملی ایران، کلاهبرداران در شگردی جدید از طریق دستگاه­‌های پایانه­‌های فروش مستقر در فروشگاه‌­ها ضمن شناسایی بانک­‌های فروشندگان هدف، اقدام به افتتاح حساب بانکی با مشخصات شناسنامه‌­های مفقوده یا مسروقه به نام افراد غیر در همان بانک کرده و در زمان تکمیل اطلاعات کارت حساب بانکی نیز شماره تلفن همراه صاحب فروشگاه را درج می‌کنند.

در ادامه این کلاهبرداران خدمت ارسال پیامک حساب بانکی را نیز فعال کرده و در زمان خرید اینترنتی و یا خرید از طریق موبایل بانک، وجه را به حساب تازه افتتاح شده واریز می­‌کنند که پیامک آن به حساب فروشنده ارسال می­‌شود.

صاحبان فروشگاه­‌ها نیز به محض دریافت پیامک واریز وجه و بر اساس عادت بدون توجه به مانده موجودی و شماره‌حساب قید شده، کالای خریداری شده را به فرد کلاهبردار تحویل می‌دهند.

بر همین اساس بانک ملی ایران از مردم و مشتریان به ویژه پذیرندگان پایانه‌­های فروشگاهی تقاضا دارد در هنگام خریدهای اینترنتی و استفاده از سایر درگاه­‌های بانکی برای پرداخت وجه همانند موبایل‌بانک، نسبت به تطبیق تمامی اطلاعات دریافتی از طریق پیامک از جمله شماره‌حساب و موجودی آن اقدام کرده و صرفا دریافت پیامک بر اساس مبلغ را ملاک صحت عملیات قرار ندهند.