درنگ: آنچه در میان این افراد مشترک است یک جمله است: زمان ارزشمندترین دارایی است. افراد موفق می‌دانند زمان تا چه اندازه حیاتی و ارزشمند است از این رو از آن هوشمندانه و به درستی استفاده می‌کنند. زمان به هدر رفته قابل بازگشت نیست، از هر دقیقه را باید به هوشمندی استفاده کرد، همین است که می‌تواند بر میزان کارایی فرد در طول ۲۴ ساعت تاثیر بگذارد.

اگر بخواهید کارهای روزانه را طبق برنامه و به درستی به پایان برسانید مدیریت زمان بسیار حیاتی خواهد بود تا نسبت به زمانی که از دست رفته احساس گناه نداشته‌ باشید و در عین حال برای گذراندن زمان با خانواده نیز وقت کافی در اختیار داشته باشید. شاید این هشت قانون بتواند در این راه به شما کمک کند:

  این هشت عادت را از زندگی‌تان پاک کنید تا به موفقیت نزدیک شوید
  • به همراه داشتن برگه ثبت زمان

زمانی که برنامه تندرستی و کاهش وزنی را آغاز می‌کنید،‌ متخصصان تغذیه و مربیان ورزشی معمولا از شما می‌خواهند ریز جزئیات تغذیه و ورزش‌های خود را یادداشت کنید و گزارشی از آنها در اختیار داشته‌ باشید. به همین روال،‌ افراد موفق نیز همواره توصیه می‌کنند که برنامه مدیریت زمان خود را با ایجاد گزارش زمانی آغاز کنید، گزارشی که به شما می‌گوید از زمان خود چه استفاده‌هایی کرده‌اید و چقدر آن را به هدر داده‌اید، شاید در ابتدا حس خوبی نسبت به این گزارش نداشته‌باشید اما در نهایت به شما کمک می‌کند تا روزهای کاری خود را در جهت درست قرار دهید و دست از گلایه کردن از سرعت گذر زمان بردارید.

  • صبح‌ها ورزش کنید

ریچارد برنسون کارآفرین و میلیاردر مشهور انگلیسی هر روز راس ساعت ۵ بیدار می‌شود تا ورزش را آغاز کند و معتقد است این برنامه صبحگاهی باعث شده تا بازدهی روزانه او بیشتر شود. حقیقت این است که ورزش صبحگاهی ذهن را باز و هشیار می‌کند و بدن را در طول روز فعال نگه می‌دارد و همچنین روحیه را بهبود می‌بخشد زیرا هورمون اندورفین پس از ورزش وارد جریان خون شده و فرد احساس شادی و نشاط می‌کند.

  • لیست “باید‌ها” تهیه کنید

مارکوس لمونیس کارآفرین و ستاره مشهور شبکه CNBC توصیه خوب دیگری برای شما دارد، او هر روز صبح لیستی از کارهایی که باید انجام دهد را تهیه می‌کند که انجام پنج مورد از آنها در روز قطعی است و اگر در طول روز توانست از پس انجام آن پنج مورد برآید، موارد بیشتری از لیست را نیز عملی خواهد ساخت و پس از پایان روز با کاغذ لیست‌هایش هواپیمایی کاغذی می‌سازد.

  • کارهای سخت‌تر را صبح‌ها انجام دهید

کارها یا وظایفی وجود دارند که هیچ تمایلی به انجام آنها ندارید و انجام آنها را به دقیقه آخر محول می‌کنید. اینها همان کارهایی هستند که اول صبح و زمانی که سرحال و پرانرژی هستید باید انجامشان دهید. همه کارهای کسل‌کننده و غیرجذاب را اول از همه انجام دهید تا مابقی روز برایتان جذابتر شود. اگر معکوس عمل کنید و انجام آنها را به آخر بیاندازید، برای انجام هریک وقت بیشتری صرف خواهید کرد. صبح‌ زمانی است که انرژی انسان در اوج خود قرار دارد.

  • کارها را جذاب کنید

مارک گورتزینگر بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت SeatGeek کارهایش را به بازی تبدیل می‌کند تا برایش جذاب شوند. وی نرم‌افزاری نوشته‌ است که می‌تواند زمان مورد نیاز برای انجام هرکار را محاسبه کند و هر روز تلاش می‌کند رکورد خود را در انجام کارهای روزانه بشکند، حتی با اختلاف چند ثانیه. شاید نخواهید برای انجام این کار هزینه‌ای برای نوشتن نرم‌افزار بپردازید، درعوض می‌توانید از اپلیکیشن‌‌های متنوعی که نقشه‌ای از زمان را در اختیارتان قرار می‌دهد استفاده کنید و از آنها برای سریع‌تر به پایان رساندن کارهایتان کمک بگیرید.

  • بر مهارت‌های کلیدی تمرکز کنید

انجام کارهایی که در آنها مهارت ندارید وقت بیشتری از شما می‌گیرد. هرکسی در انجام کاری مهارت دارد. در مدیریت زمان به یاد داشته‌باشید تمرکز اصلی را بر انجام کارهایی قرار دهید که مهارت انجام آنها را دارید نه کارهایی که برای انجام آنها ابتدا باید مهارت کافی به دست آورید. این به آن معنی نیست که نباید مهارت جدیدی بیاموزید،‌ اما انجام این فعالیت‌ها را به اوقات فراغتتان موکول کنید. بیل اسمیت بنیانگذار شرکت Shipt می‌گوید به همان اندازه که دوست دارد همه کارها را خودش انجام دهد،‌ به همان اندازه نیز انجام برخی از آنها را به کارمندان ماهرش می‌سپارد تا زمان کافی را برای اجرای مهارت اصلی‌اش، پیش‌بینی و مدیریت به دست آورد.

  • از زمان آزادتان استفاده کنید، برای آن برنامه‌ریزی کنید

آریانا هافینگتون نویسنده و کارآفرین در طول روز زمان‌هایی را برای استراحت در نظر می‌گیرد،‌ به ویژه برای وعده‌های غذایی زیرا باور دارد این توقف‌های کوتاه مدت کارایی را افزایش داده و استرس را کاهش می‌دهد. همچنین از زمان‌های اضافی که در اختیار دارید، برای مثال در حین سفر می‌توانید به جای چرت زدن به نفع خودتان و برای انجام کارهای کوچکی مانند ارسال ایمیل یا خواندن گزارش‌ها استفاده کنید.

  • آخر هفته خوبی را برنامه‌ریزی کنید

نیک هوزار بنیا‌گذار شرکت OfferUp زمان‌های تنهایی را برای خود برنامه‌ریزی می‌کند تا بتواند روی خود و کارش متمرکز شود. این دوره‌ها هر هفته و پیش از آغاز تعطیلات آخر هفته برنامه‌ریزی می‌شوند. برنامه‌ریزی یک آخر هفته خوب می‌تواند احساس‌ افسردگی و گناه ناشی از هدر دادن زمان را از شما دور کند. پنج فعالیت خوشایند را برای آخر هفته خود برنامه‌ریزی کنید که احساس خوبی در شما ایجاد می‌کنند.