درنگ : تلفن‌های همراه آیفون از جمله محصولات کلیدی شرکت اپل محسوب می‌شود. طی ده سال گذشته این کمپانی آمریکایی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دستگاه آیفون به فروش رسانده است. درآمد ناشی از فروش گوشی‌های آیفون به رقم ۷۵۰ میلیارد دلار می‌رسد. به عبارت دیگر بیش از ۶۰ درصد درآمد اپل از فروش گوشی‌های آیفون عاید این شرکت می‌شود. اما سئوالی که به ذهن خطور می‌کند این است که هزینه ساخت هر دستگاه آیفون برای شرکت اپل چقدر تمام می‌شود؟

  اولین عکس‌های دوربین آی‌فون ۸ پلاس را ببینید

شرکت «آی اچ اس مارکیت IHS Markit»، ارائه دهنده خدمات مشاوره‌ای در دنیای تکنولوژی و کامپیوتر اخیرا با بررسی قیمت قطعات تشکیل دهنده آیفون هشت پلاس با ظرفیت حافظه ۶۴ گیگ، قیمت تمام شده تولید این دستگاه‌ها را ۲۹۵ دلار و ۴۴ سنت ارزیابی کرده است. این رقم حدود ۱۷ دلار بیشتر از قیمت تمام شده نسل قبلی این تلفن‌های همراه یعنی آیفون ۷ پلاس است. شرکت اپل آیفون‌های ۸ پلاس با ظرفیت حافظه ۶۴ گیگی را در بازار ۹۱۹ یورو به فروش می‌رساند.

 

 

قیمت صفحه‌های ال سی دی آیفون‌های ۸ ساخت شرکت‌های شارپ و ژاپن دیسپلی ۵۲.۵ دلار برای هر دستگاه تمام می‌شود. این صفحه نمایش‌ها یکی از گرانترین قطعات آیفون‌های هشت را تشکیل می‌دهند.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از بین محصولات اپل، ساخت اپل واچ اسپورت کمترین هزینه را برای این شرکت دارد. قیمت تولید این ساعت‌های هوشمند ۸۵ دلار است که در بازار به قیمت ۳۴۹ دلار به فروش می‌رسد اما حجم فروش اپل واچ کمتر از میزان فروش آیفون‌ها است.

  آیفون ۸ به ایران رسید | تفاوت قیمت آیفون ۸ قانونی و قاچاق در ایران و سایت اپل

بر اساس گزارش یورونیوز، اگر چه در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ حجم فروش آیفون‌ها برای اولین بار از زمان آغاز تولید این تلفن‌های همراه افت کرد اما اپل به سرعت و از ماه مه سال جاری گرایش منفی بازار را تغییر داد. اکنون بار دیگر و با ورود به بازار آیفون‌های ۸ و ۸ پلاس می‌توان روند صعودی فروش این تلفن‌های همراه را مشاهده کرد.

ژروم کولن از مسئولان شرکت «امرتون»، ارائه دهنده خدمات مشاوره‌ای و مدیریت در این رابطه می‌گوید: «در سال ۲۰۱۶ اپل از افت فروش آیفون‌ها در چین رنج برد. اما از آن زمان با افزایش ۱۰ درصدی درآمد در اروپا و ایالات متحده آمریکا این افت جبران شد.»

  استقبال از فروش آی‌فون ۸ چطور بود؟ | این ویدئو را ببینید

سرمایه بورسی شرکت اپل به رقم باور نکردنی ۸۳۳ میلیارد دلار می‌رسد و این شرکت را در راس بزرگترین شرکت‌های فعال در بازار بورس قرار داده است. سرمایه بورسی غول‌های دنیای تکنولوژی از جمله شرکت‌های گوگل، مایکروسافت، فیسبوک و یا آمازون بسیار کمتر از اپل است. سرمایه بورسی مایکروسافت ۵۶۱ میلیارد دلار گزارش شده است.