شاهرخ صالحی کرهرودی در گفتگو با درنگ  با اشاره به علت بروز بیشترین اختلافات در پنج سال ابتدایی زندگی زوج‌ها، گفت: بر اساس گفته‌های روانشناسان، بخش مهمی از اختلافات زوجین ناشی از بروز مشکلات در روابط جنسی است. با این حال، بر اساس بررسی وکلا و مشاوران حقوقی، بخش دیگری از اختلافات در پنج سال نخست زندگی در دخالت خانواده‌ها و عدم شناخت دو طرف از نیازهای دو طرف ریشه دارد.

وی با بیان اینکه در مرحله بعد این اختلافات جزئی به روابط خصوصی زوجین کشیده می‌شود، افزود: مشکلات و عدم درک متقابل، منجر به سردی و دوری زوجین از یکدیگر شده و همین مساله، مشکلات بزرگتری را در زندگی رقم می‌زند. بنابراین اگر زوجین از نظر فرهنگی، اخلاقی و خانوادگی به شناختی منطقی از هم دست یابند، سایر مشکلات کمتر می‌شود. همچنین شاهد سوءبرداشت‌های منجر به اختلافات عمیق نخواهند شد.

صالحی کرهرودی، بیشترین طلاق‌های رخ داده را در سال نخست زندگی مشترک دانست و اظهار داشت: ۱۴ درصد طلاق‌ها در سال اول زندگی است. در واقع می‌توان گفت، عمده طلاق‌ها در همان یک یا دو سال نخست زندگی‌ها رخ می‌دهد. البته در سال‌های سوم تا پنجم هم این آمار وجود دارد که اگر مجموع پنج سال اول لحاظ شود، می‌توان گفت نیمی از طلاق‌ها در این بازه زمانی رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: نکته‌ای که باعث می‌شود بروز طلاق‌ در سال‌های بعدی زندگی کاهش یابد، افزایش شناخت طرفین از یکدیگر است؛ بنابراین، اگر صبر، گذشت و تفاهم طرفین در سال‌های ابتدایی زندگی افزایش یابد، دوام زندگی هم بیشتر می‌شود.

این مدرس حقوق خانواده در دانشگاه تاکید کرد: طرفین تا جایی که می‌توانند دخالت خانواده‌ها را در زندگی خود کم کنند و به فرهنگ و اخلاق شکل گرفته در طرف مقابل احترام بگذارند، همچنین انتظار تغییر یکدیگر را نداشته باشند.