درنگ : در زیر به همه سوانح سقوط هواپیما در دنیا که از ابتدای سال ۲۰۱۶ رخ داده اشاره می‏کنیم. لازم به ذکر است حوادثی که در زیر به آن‌ها اشاره شده حوادثی هستند که مربوط به شرکت‎های هواپیمایی هستند، در آن‌ها حداقل یک نفر کشته شده و هواپیمای آن از نوع هواپیماهایی است که در شرکت‎‏های هواپیمایی امریکا و اروپا مورد استفاده قرار گرفته باشد.

۱۱ فوریه ۲۰۱۸/ ساراتوف ایرلاینز/ هواپیمای Antonov An148

این هواپیما از مسکو به سمت اورک روسیه می‏‎رفت، اما چند دقیقه بعد از تیک آف بلافاصله با شیب تندی سقوط کرد. ۶ نفر از خدمه و ۶۵ مسافر آن کشته شدند.

 

۳۱ دسامبر ۲۰۱۷/ نیچر ایر/ Cessna 208B Grand Caravan

این هواپیما از پونتا ایسلیتا به سن هوزه کاستاریکا می‎رفت و به فاصله کمی بعد از تیک آف سقوط کرد. ۲ نفر خدمه و ۱۰ مسافر که همه توریست بودند کشته شدند.

 

۱۳ دسامبر ۲۰۱۷/ وست ویند اوییشن/ ATR 42

این هواپیما در ایالت ساسکاچوان کانادا از فوند دلک به سمت استونی رپیدز در حرکت بود که سقوط کرد، آن هم بلافاصله بعد از تیک‎ آف. از ۳ نفر خدمه همه زنده ماندند و تنها یک مسافر از ۲۲ مسافر جان باخت، آن هم هفته‏ها بعد از بستری شدن در بیمارستان.

 

۲۸ مارچ ۲۰۱۷/ پرویین ایرلاینز/ Boeing 737

این پرواز از لیما به جاوجا در پرو پرواز می‏کرد. هنگام فرود بال سمت راست با فنس‎ها برخورد کرد و باعث آتش‎سوزی شد. ۹ خدمه پرواز و ۱۴۱ نفر از مسافران تخلیه شدند، اما ۳ نفر کشته شدند.

 

۱۶ ژانویه ۲۰۱۷/ ترکیش ایرلاینز/ Boeing 747

این پرواز کارگو از هنگ‌کنگ به بیشکک قرقیزستان در پرواز بود که هنگام فرود آمدن سقوط کرد و باعث شد ۴ نفر خدمه آن جانشان را از دست بدهند.

 

 

۲۰ دسامبر ۲۰۱۶/ ایروسوکر/ Boeing 727

این هواپیما پروازی کارگو بود که از پورتو کورنیو به بوگوتا کلمبیا پرواز می‏کرد. این هواپیما بلافاصله بعد از تیک‎ آف سقوط کرد و آتش گرفت. ۵ یا ۶ نفر خدمه آن همه جان باختند.

 

۷ دسامبر ۲۰۱۶/ هواپیمایی ملی پاکستان/ ATR 42

این هواپیما از چیترال به اسلام آباد پاکستان در پرواز بود که موتور آن مشکل پیدا کرد. در نهایت سقوط کرد و به تپه خورد و آتش گرفت. ۵ خدمه و ۴۲ مسافر آن همه جان باختند.

 

۲۸ نوامبر ۲۰۱۶/ لامیا/ Avro RJ85

این هواپیما از سانتاکروز دلاسیرا بولیوی به مدلین کلمبیا پرواز می‏کرد و اعضای باشگاه فوتبال برزیلی چاپکوئنسه در آن بودند تا در فینال کوپا زوداآمریکانا ۲۰۱۶ در مدلین بازی کنند. به فاصله کمی مانده به فرود اعلام وضعیت اضطراری شد و مشکلی برقی برای هواپیما پیش آمد. از ۹ نفر خدمه ۷ نفر و از ۶۸ مسافر ۶۴ نفر از بین رفتند.

 

۲۸ اکتبر ۲۰۱۶/ امریکن ایرلاینز/ Boeing 767

این هواپیما از شیکاگو به سمت میامی پرواز می‏کرد، اما هنگام تیک‎ آف موتور سمت راست از کار افتاد و آتش گرفت و هواپیما از ارتفاع کم سقوط کرد. ۱۶۱ مسافر داشت که ۸ نفر کشته شدند.

 

۳ آگوست ۲۰۱۶/ امیریتس/ Boeing 777

این هواپیما از تیروانانتاپورام هند به سمت دبی امارات پرواز می‏کرد و در نهایت فرودی ناموفق داشت که باعث شد موتور سمت راست از بال هواپیما جدا شود و منجر به آتش گرفتن هواپیما شد. ۱۸ خدمه و ۲۸۲ مسافر سالم ماندند، اما یکی از آتش‎نشانان جانش را از دست داد.

 

۱۹ می ۲۰۱۶/ ایجپت ایر/ Airbus A320

این هواپیما از پاریس فرانسه به سمت قاهره مصر در پرواز بود که از رادار محو و ارتباط با آن قطع شد. این هواپیما در دریا سقوط کرد و همه ۵۶ مسافر و ۱۰ خدمه آن جان باختند.

 

۱۹ مارچ ۲۰۱۶/ فلای دوبای/ Boeing 737

این هواپیما از دبی امارات به سمت روستوف روسیه در حال پرواز بود. ای هواپیما بعد از تلاشی ناموفق برای فرود سعی کرد برای بار دوم فرود بیاید که موفق نبود و سقوط کرد و ۷ نفر خدمه و ۵۵ مسافر آن جان باختند.

 

۲ فوریه ۲۰۱۶/ دالو ایرلاینز/ Airbus A321

این هواپیما قرار بود از موگادیشو سومالی به سمت جیبوتی برود، اما ثانیه‏هایی بعد از تیک آف در آن بمبی منفجر شد که منجر به شکسته شدن بدنه هواپیما شد. اما جالب است تنها کسی که جانش را از دست داد بمبگذار بود که از هواپیما بیرون پرت شده بود و ۷ خدمه و ۷۳ مسافر همه زنده ماندند.