درنگ : نوموفوبیا در اصل به معنای ترس از نداشتن یا نبودن تلفن همراه است. ترس و استرس افراطی و غیرمنطقی که به هنگام نبود تلفن همراه در فرد ایجاد می‌شود. اگر چه این نوع بیماری کاملا جدید است؛ اما بسیار شایع بوده و میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار داده است.

یک مشاور حوزه رسانه و فناوری اطلاعات و عضو انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران در این باره می‌گوید: «یکی از نشانه‌های این بیماری چک کردن بیش از ۱۵ بار صفحه موبایل در عرض ۲۴ ساعت است.» به گفته نوید کمالی علاوه بر این علائم جسمی از مهم‌ترین و آشکارترین نشانه‌های این بیماری است که از میان آن‌ها می‌توان به استرس، آستانه تحمل پایین، تعریق زیاد و…  اشاره کرد.

نوید کمالی: یکی از نشانه‌های بیماری نوموفوبیا چک کردن بیش از ۱۵ بار صفحه موبایل در عرض ۲۴ ساعت است

کمالی با اشاره به اینکه شخص دچار دیدگاه‌های منفی نسبت به خود می‌شود ادامه داد: «عزت‌نفس پائین، برون‌گرایی یا درون‌گرایی شدید و هیجان‌خواهی منفی از عواقب بد وابستگی به تلفن همراه است. در این‌گونه نشانه‌ها فرد تمام هویت خود را در داشتن و همراه بودن تلفن همراه خود می‌بیند و بدون این وسیله قادر به انجام هیچ فعالیت اجتماعی نیست. دلیل آن این است که این روزها تلفن همراه تنها کاربرد تماس برقرار کردن ندارد و شامل تمام فعالیت‌هایی از جمله عکس گرفتن، ذخیره کردن اطلاعات، ارتباط در شبکه‌های اجتماعی و… می‌شود که فرد با موبایل خود انجام می‌دهد.»

این مدرس و محقق حوزه رسانه و فناوری‌های نوین ارتباطی با تاکید بر اینکه اگر در زمان تمام شدن شارژ باتری یا به همراه نداشتن تلفن خود دچار اضطراب می شوید شما به این بیماری دچار هستید و بهتر است هرچه زودتر برای درمان آن بکوشید.

 

اگر در زمان تمام شدن شارژ باتری یا به همراه نداشتن تلفن خود دچار اضطراب می‌شوید شما به بیماری نوموفوبیا دچار هستید و بهتر است هرچه زودتر برای درمان آن بکوشید

جالب است بدانید در تحقیقاتی که انجام شده زنان بیشتر از مردان درگیر این بیماری می‌شوند به طوری که ۶۱ مردان می‌ترسند از گوشی خود جدا شوند در حالی که آمار این ترس در زنان ۷۰ درصد است.

همچنین باید گفت بیشترین افرادی که هنگام جدا شدن از تلفن همراه عرق سرد روی پیشانی‌شان می‌نشیند و کنترل خود را بر روی شرایط از دست می‌دهند و اضطراب زیادی را تجربه می کنند، نسل جوان هستند و علائم این بیماری در سنین ۱۸تا ۳۲ بیشتر و با شدت و مدت بیشتری دیده می‌شود.