درنگ: وقتی صحبت از نوشیدنی و خوراکی سالم می‌شود، خیلی‌ها این موضوع را شنیده‌اند که نوشابه یک نوشیدنی شدیدا مضر است. هرکس اما برای کنار گذاشتن آن روش خودش را دارد. خیلی‌ها از آب گازدار استفاده می‌کنند و برخی هم نمی‌توانند با نبود نوشابه کنار بیایند و در نتیجه تصمیم به نوشیدن مدل رژیمی آن می‌گیرند. تصورشان هم این است که نوشیدنی‌ای مناسب و سلامت را جانشین نوشابه کرده‌اند.

اما محققین دانشگاه «بیرزیت» به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدنی‌های گازدار باعث می‌شوند که احساس گرسنگی بیشتری کنید و در نتیجه بیشتر می‌خورید و طبیعتا بیشتر هم چاق می‌شوید.

این محققان اعلام کردند این حس گرسنگی در نتیجه کربن دی اکساید این نوشیدنی‌ها است که در آن‌ها ایجاد حباب و گاز می‌کند و این ماده می‌تواند هورمون گرسنگی به نام «گریلین» را فعال کند.

محققان آزمایششان را ابتدا روی یک موش انجام دادند و متوجه شدند که به ترتیب موش‌های که نوشیدنی سالم می‌نوشند، بعد آن‌هایی که نوشابه رژیمی می‌نوشند و بدتر از همه آن‌هایی که آب گازدار می‌نوشند دچار چاقی می‌شوند. این افزایش وزن در آن‌ها هم بعد از ۳ ماه مشخص شده است. بعد از یک سال هم موش‌هایی که از این نوشیدنی‌ها استفاده کرده بودند دچر چاقی مزمن شدند و اطراف اندام حیاتی‌شان هم چربی زیادی جمع شد.

همچنین آزمایشات نشان دادند که گریلین موجود در موش‌هایی که از این نوشیدنی‌ها مصرف کردند شدیدا بیشتر از دیگر موش‌ها است. در نتیجه آن بود که محققان مدعی شدند آب گازدار و نوشابه رژیمی می‌توانند حتی مضرتر از نوشابه‌های عادی باشند.