درنگ: دکتر جواد صراف زاده در خصوص تعریف ناهنجاری‌های ستون مهره‌ای گفت: ناهنجاری به معنای تغییر شکل از حالت ایده‌ال یا طبیعی می‌تواند تعریف شود. ستون مهره‌ای به عنوان یک ساختار اصلی در بدن، شکل اصلی بدن را حفظ می‌کند و هرگونه تغییری که آن را از حالت ایده‌آل خارج کند ناهنجاری ستون مهره‌ای تلقی می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سئوال که این ناهنجاری چگونه و چرا به وجود می‌آید، اظهار داشت: بعضی مواقع یکسری بیماری‌ها هستند که در اختیار فرد نیست مثل بیماری‌های عفونی، التهابی و یا سل، ولی بسیاری از این مشکلات که نه در کشور ما بلکه در تمام دنیا با آن مواجه هستند بحث وضعیت کاری و شغلی است. تغییر الگوی بیماری‌ها از بیماری‌های عفونی و واگیردار به سمت بیماری‌ها یا بهتر بگویم ضایعات سیستم  اسکلتی عضلانی یا همان سیستم حرکتی که در واقع درگیری و آسیب عضلات و مفاصل و استخوان‌ها است، بسیار جدی باید تلقی شود.

دبیر انجمن علمی فیزیوتراپی ایران عنوان کرد: عادت‌های غلط می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و از آنجا که تکنولوژی در زندگی همه جا باز کرده و یک نوجوان اصلا نمی‌تواند قبول کند که از رایانه استفاده نکند و یا یک تبلت نداشته باشد ولی آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد استفاده مناسب از آنها است.

وی گفت: ما در فعالیت‌هایمان چه در دوران کودکی، میانسالی و بزرگسالی، یک قانون طلایی داریم که هیچ وقت نباید در یک وضعیت طولانی قرار بگیریم حتی اگر در وضعیت صحیح باشیم . باقی ماندن در یک وضعیت کاری طولانی مثل نشستن و ایستادن، باعث تخریب مفاصل و آسیب به آنها و در نهایت «آرتروز زودرس» مفاصل می‌شود.

صراف زاده، کاهش وزن، عدم قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در زمان طولانی، حفظ گودی‌های کمری، پشتی و گردنی در حالت طبیعی و راحت در هنگام نشستن و حفظ زاویه ۱۰۰ تا  ۱۲۰ درجه ستون مهره‌ای نسبت به استخوان ران روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه از ابتلا به دردهای ستون مهره‌ای کمری و یا آرتروز زودرس ستون مهره‌ای در هنگام فعالیت‌های نشستنی برشمرد و تاکید کرد: یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از آرتروز زودرس یا و درمان‌های آرتروز، تقویت عضلات مجاور مفاصل اسیب دیده است. به این منظور گرفتن مشاوره از یک فیزیوتراپیست با دیدگاه پیشگیری و یا انجام تمرینات درمانی زیر نظر فیزیوتراپیست می‌تواند بسیار سودمند و در بسیاری از موارد ضروری باشد.