دزنگ: طبیعی است که پدر و مادر نگران فرزندانشان باشند اما مطمئنا مواردی هستند که باید بیشتر از دیگر موارد نگرانشان بود.

امیلی چری متخصص روانشناسی کودکان می‌گوید اخیرا خانمی در یک برنامه مشاوره توضیح داده که با تغییر ناگهانی رفتار فرزندش مواجه شده است و خیلی‌ها به او گفته‌اند که به نظر می‎رسد دخترش تحت فشار آزار و اذیت جنسی است.

او گفته است در ماه‌های اخیر متوجه شدیم که رفتار فرزندمان تغییر کرده، خشن شده و به هیچ کس اعتماد نمی‎کند. صحبت‎هایش غیرمنطقی شده و وقتی هنوز جمله قبلی را تمام نکرده جمله جدیدی را آغاز می‎کند. در واقع وسط حرف خودش می‎پرد، نمی‎تواند بخوابد و از بشقاب دیگران غذا برمی‎دارد. عصبانی شده و وقتی گربه‎ها را در خیابان می‌بیند می‌خواهد به آن‌ها ضربه بزند. مدام به ما می‎گوید که مبادا او را به پلیس معرفی کنیم. از نظرش آتش‌سوزی اخیر برج گرنفل انگلیس بسیار جذاب بوده است.

این متخصص روانشناسی کودکان در این باره می‌گوید: این توضیحات نشان می‌دهد واقعا باید نگران این کودک بود. بیشتر اوقات تغییرات ناگهانی کودکان نشان می‌دهد که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. این رفتار در فرزندان عادی در زمان بلوغ رخ می‎دهد. اما وقتی با برخی رفتارهای خاص دیگر همراه باشد نشان از آزار و اذیت دارد. بدترین قسمت این است که کودک می‎ترسد درباره این موضوع به پلیس یا معلم مدرسه چیزی بگوید. کسانی که آزار و اذیت جنسی انجام می‎دهند معمولا کودکان را می‏ترسانند و کاری می‎کنند که شرمنده باشند و ساکت بمانند.

در نهایت این روانشناس به مواردی اشاره کرده که در صورت مشاهده آن‎ها باید نگران باشیم که فرزندمان مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است:
* عصبی شدن و پرخاشگری
* ادرار کردن در خواب
* مشکل خوابیدن و بی‎خوابی
* مشکلات مربوط به غذا خوردن
* تغییر شیوه صحبت کردن به طوری که شما قبلا این نوع مکالمه را از او ندیده‌اید و از آن استفاده هم نمی‎کنید. بیشتر کلمات جنسی هم هستند.
* ترس از دیدن افراد مختلف و حتی مکان‎های مختلف
* نارضایتی از خود و فکر کردن به انواع خودکشی