درنگ: محمدعلی نجفی با کسب تمامی آرا ٢١ نفره اعضای شورای شهر پنجم، شانزدهمین شهردار تهران می‌شود. رای نهایی معرفی نجفی به عنوان شهردار تهران در صحن علنی و پس از تشکیل رسمی و قانونی اعلام می‌شود.

اولین قول شهردار جدید به تهرانی‌ها

محمدعلی نجفی در اولین اظهارنظر پس از انتخاب به عنوان شهردار تهران گفت: به تهرانی‌ها تعهد می‌دهم تمام تلاش خود را برای ایجاد شرایط مطلوب‌تر بکار گیرم. از همه امکانات استفاده خواهم کرد تا خواسته شهروندان را که ایجاد آرامش از جنبه روحی و روانی و ایجاد آسایش از جنبه فیزیکی و مادی برای شهروندان است فراهم کنم. تلاش خواهم کرد که زندگی شهروندی آنان پس از چهار سال بهتر از شرایط امروزی باشد.

فیلم اظهارات شهردار جدید تهران را ببینید:


انصراف در دقیقه ۹۰

الهه کولایی یکی از سه کاندیدای شهرداری تهران در نامه‌ای در دقایق انتهایی رای‌گیری، از کاندیداتوری خود انصراف داد. محسن مهرعلیزاده نیز در دقایق پایانی جلسه انتخاب گزینه نهایی شهرداری تهران از کاندیداتوری خود انصراف داد.

تصویر نامه انصراف الهه کولایی

فیلم اظهارات مجید فراهانی درباره دلایل انصراف مرعشی، کولایی و مهرعلیزاده و در نهایت انتخاب نجفی را در زیر ببینید.

الویری رئیس سنی شورای شهر نیز پس از انتخاب نجفی به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران گفت: نجفی انتخاب شد اما احتمال مطرح شدن گزینه‌های جدید وجود دارد.

فیلم اظهارات شهردار جدید تهران را ببینید:


کوتاه از سوابق نجفی

نجفی سیاستمدار اصلاح طلب، مدرس دانشگاه ایرانی، مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور ایران، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جمهوری اسلامی ایران است. نجفی از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در دولت‌های باهنر، مهدوی کنی و موسوی وزیر فرهنگ و آموزش عالی و از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ در دولت‌های موسوی و هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش ایران بود. او در دولت اول خاتمی رئیس سازمان برنامه و بودجه بود.