درنگ : انتقال فکر ابزاری قدرتمند است. بر اساس تحقیقات اخیر وقتی هدف درک این موضوع باشد که افراد دیگر چه فکری می‎کنند و چه حسی دارند، بهتر است چشمانمان را ببندیم و فقط گوش کنیم.

این تحقیق در مجله روانشناسی امریکا منتشر شده و نتیجه‎اش این بوده که افراد می‎توانند بهترین احساسات طرف مقابل را برای خود انتخاب کنند، اما زمانی که به جای تماشا کردن و گوش کردن، فقط روی صدای طرف مقابل با چشمان بسته تمرکز کنند.

میشل کراوس، سرپرست این تحقیق، می‎گوید: انسان‌ها توانایی خوبی روی استفاده از حس‎هایشان برای انتقال احساسات دارند. اما تا به حال بیشتر تحقیقات درباره حرکات صورت بوده است.

وقتی میزبان اطلاعات داده شده به مغز یک فرد بیشتر از یکی باشد، قدرت انتقال احساسات به ذهن کمتر می‎شود. این یعنی وقتی کسی را می‎بینید و تصویر زمینه پشت صورتش را دارید بدون این که متوجه باشید مغز در حال پردازش اطلاعات دیگری غیر از حرف‌های این طرف هم هست.

نکته دیگر این که ممکن است یک انسان با صورتش روی احساسات درونی‎اش ماسک گذاشته باشد. در نتیجه صدا به تنهایی می‎تواند بهتر نمایانرپگر شخصیت و درون انسان‌ها باشد.

در نتیجه این تحقیقات آمده حتی زوج‎هایی که با چراغ خاموش درباره مسائل زندگی بحث می‏کنند تاثیرگذاری بیشتری روی یکدیگر دارند.

کراوس می‎گوید: این که چشمانتان را ببندید و به صحبت‌‎های کسی گوش دهید باعث می‏شود که بهتر احساسات درونی آن فرد را درک کنید و در نتیجه آن احساسات به شکل تاثیرگذارتری به درونتان نفوذ می‌‎کند. توصیه این محقق این است که در زندگی به صداها بیش از پیش اهمیت دهید.