درنگ : فرودگاه بین‌‏المللی دنور امریکا مساحتی حدود ۲ برابر منهتن دارد دومین فرودگاه بزرگ دنیا و اولین در امریکا است. فقط در سال ۲۰۱۷ انتظار می‎رود حدود ۶۱ میلیون مسافر از آن جابه‌جا شده باشند اما از سال ۱۹۹۵ که این فرودگاه باز شده تا به حال بسیاری از مردم با برخی ویژگی‌های این فرودگاه آشنا نشده‌اند.

برای شروع باید گفت این فرودگاه شامل مجموعه‎ای از مجسمه‎ها و نقاشی‎های خشن است که همه از دیدنش متعجب می‌‏شوند. پروژه ساخت این فرودگاه ۲ میلیارد دلار بیشتر از چیزی که برآورد شده بود هزینه برداشته و ۱۶ ماه هم دیرتر آماده شده است. بدتر از همه این که این فرودگاه سیستمی برای حمل چمدان‌ها دارد که مساحت بسیار زیادی در زیر زمین این فرودگاه را اشغال کرده و از سال ۲۰۰۸ هم استفاده نشده است.

قرار نبوده این منطقه زیرزمین برای حمل و انتقال چمدان‌ها استفاده شود بلکه برنامه‌ریزی به گونه‌ای بوده که این بخش، فضایی برای محافظت از میلیاردرها و افراد سرشناس در شرایط بحرانی باشد اما در حال حاضر این موضوع مطرح نمی‌‏شود چون هزینه زیادی صرف ساخت این قسمت شده که کارایی لازم را ندارد. این روزها خدمه فرودگاه باید با روش دستی و بدون دخالت ماشین چمدان‎ها را در این فضای بزرگ جابه‌جا و منتقل کنند.

تجهیزات الکترونیکی و لوله‏‌کشی فرودگاه در پایین‏‌ترین قسمت این فرودگاه است و در نتیجه امکان ندارد پایین‌‏تر از آن راهرو یا انباری وجود داشته باشد. این یعنی مهندسان این پروژه اشتباهی بزرگ داشته و نتوانسته‌اند فضایی طراحی کنند که مانند «چانل» کانالی که انگلیس را به فرانسه متصل می‏‌کند، باشد.

نکته دیگر این که راهروهای این فرودگاه شبیه صلیب شکسته نازی‎ها است که تائید می‌‏کند در ساخت آن راز و رمزهایی وجود داشته و البته مشخص نیست این راز و رمزها چه هستند.