درنگ : پس از اظهارنظرهای مختلف به نامه سوم، کانال دولت بهار روز گذشته یادداشتی از محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به واکنش‌ها منتشر کرد. احمدی‌نژاد در این یادداشت بر ضرورت اصلاحات اساسی در ساختار کشور تاکید کرد و نوشت: «در حالی‌ که همگان بر ضرورت انجام اصلاحات اساسی، یعنی تامین مطالبات مردم اذعان دارند چرا برخی اصرار می‌ورزند که راه را بر اصلاح از درون ببندند و امواج خواست به‌ حق مردم را به سوی تغییرات خارج از نظام و کشور، یعنی فروپاشی هدایت نمایند. آیا این کار خدمت به کشور، ملت و دفاع از نظام به حساب می‌آید؟ یا خدای ناکرده…. پیشنهادهای اینجانب، درواقع برآیند خواست مردم بوده و مورد استقبال گسترده آنان از قشرهای مختلف قرار گرفته است. آیا بهتر نیست که مخالفان به جای تخطئه و توهین و تهدید، پیشنهادهای عملی خود را عرضه نمایند و قضاوت را به مردم که صاحبان اصلی کشور و انقلابند بسپارند؟ آیا بهتر نیست که این پیشنهادها در معرض اعلام رای مردم قرار گیرد تا نظر موافق یا مخالف خود را بطور رسمی ابراز نمایند؟»

او در ادامه واکنش‌ها نسبت به نامه سوم را عصبی، غیرمنطقی و توهین‌آمیز دانست و افزود: «واکنش‌های عصبی، غیرمنطقی، مداخله‌جویانه و توهین‌آمیز رسانه‌های وابسته به دشمنان نشاندار ملت ایران، که نقشه‌های خود برای فروپاشی کشور را برباد رفته می‌بینند، در تخریب و تهدید و حمله به اینجانب و پیشنهادهای ارایه شده قابل درک است، اما همین رفتار و همراهی عده‌ای با آنان در داخل کشور قابل درک نیست. در هر صورت تلاش برای حاشیه‌سازی و تهدید و توهین، نمی‌تواند راه مناسبی در پاسخ به مطالبات گسترده مردم در جهت اصلاح وضع کشور باشد. چاره‌ای جز آن نیست که همگان، پیشنهادهای خود را برای ایجاد اصلاحات اساسی در مدیریت کشور، آشکارا بیان کنند و اعلام نمایند که به دنبال کدام اصلاح هستند، از درون یا بیرون؟»

برگی از تاریخ

کدخدایی با انتشار یادداشتی با عنوان برگی از تاریخ در کانال تلگرامی خود به درخواست عدم مهندسی انتخابات که احمدی‌نژاد به آن اشاره کرده بود پاسخ داد و خاطره‌ای از روز ٢۵ خرداد ٨٨ نقل کرد. خاطره‌ای از یک دیدار با احمدی‌نژاد که در آن رییس‌جمهور وقت از کدخدایی خواسته بود تا هرچه سریع‌تر نتیجه انتخابات را اعلام کند. دیداری که تا پیش از این رسانه‌ای نشده بود و خبر از اتفاقات بسیاری داد که در آن سال رخ داده است. کدخدایی نوشت: ظاهرا دوشنبه ۲۵ خرداد ۸۸ بعد از ظهر از دفتر رییس‌جمهور وقت اطلاع دادند که آقای رییس‌جمهور ساعت ٢١:٣٠ منتظر شماست. تعجب کردم چون ارتباط و رفت و آمدی نداشتم. سوال کردم از دفتر ایشان بپرسند موضوع چیست؟ پاسخ این بود که برخی مسائل روز. به همراه رییس‌جمهور به یکی از اتاق‌ها رفتیم. بعد از تعارفات گفت چرا نتیجه انتخابات را اعلام نمی‌کنید؟ – منظور اعلام صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان بود – گفتم هنوز شکایت‌ها بررسی نشده است و در زمان دریافت و بررسی شکایات هستیم. قطعا بعد از بررسی شکایات، نتیجه نهایی اعلام خواهد شد. اصرار از ایشان که نتیجه را زودتر اعلام کنید و مقاومت از سوی من مبنی بر اینکه تا زمانی که شکایات رسیدگی نشود، امکان اعلام صحت انتخابات نیست؛ البته موضوع دیگری نیز مطرح شد که فعلا از حوصله این متن خارج است. حالا باید دید چه کسانی دنبال مهندسی انتخابات بودند، شورای نگهبان یا مهندسی در کسوت مقام اجرایی.

تکذیب ملاقات کدخدایی و احمدی‌نژاد

اظهارات سخنگوی شورای نگهبان، واکنش تند علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد را به همراه داشت. جوانفکر نیز با انتشار یادداشتی در کانال تلگرامی خود ضمن تکذیب دیدار سخنگوی شورای نگهبان با احمدی‌نژاد در ٢۵ خرداد ٨٨ نوشت: «کدخدایی مدعی شده است که در ٢۵ خرداد ١٣٨٨ دفتر احمدی‌نژاد او را به ملاقات با رییس‌جمهور وقت فراخوانده بود. برنامه کاری ایشان را در آن روز مورد بررسی قرار دادم و معلوم شد که در آن ایام، دکتر احمدی‌نژاد با آقای کدخدایی ملاقات نداشته است. علاوه بر این در زمان مورد اشاره، آقای کدخدایی، عضو حقوقدان شورای نگهبان نبوده و صرفا معاون دبیر شورای نگهبان بوده است، بنابراین او در آن هنگام، هیچ مسوولیت قانونی برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور نداشته است. همچنین کسب اطلاع کردم که در روز ٢۵ خرداد، الهام در دفتر رییس‌جمهور سابق حضور نداشته و ادعای آقای کدخدایی دایر بر ملاقات با ایشان در این محل نیز عاری از حقیقت است. آقای کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان برای بیان مواضع و تصمیمات اعضای این شورا محسوب می‌شود.

چهارشنبه‌شب گذشته احمدی‌نژاد با ارسال نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب، به ایشان پیشنهاد کرد تا برای برون رفت از وضع موجود وحل مسائل کشور، انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری و مجلس برگزار شود.

ساعتی پس از انتشار این نامه، بدون آنکه شورای نگهبان جلسه‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل داده باشد، عباسعلی کدخدایی از موضع سخنگوی شورای نگهبان به بیان یک خاطره ذهنی پرداخت تا از رهگذر آن، پیشنهاد برگزاری انتخابات زود هنگام را زیر سوال ببرد.»

واکنش به یک نامه و خاطره

محمد رضا باهنر به خواسته‌های احمدی‌نژاد که در نامه سوم به آن اشاره شده بود واکنش نشان داد و گفت: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به‌اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است ولی شرایط برخورد باید فراهم شود. محمدرضا باهنر ضمن اشاره به تحرکات سیاسی رییس‌جمهور سابق در ماه‌های اخیر اظهار کرد: حرکات احمدی‌نژاد دارد یک مقدار تند می‌شود. این حرکات ابتدا به بهانه عملکرد برخی قوا بود اما الان به سمت ایرادگرفتن از کلیت نظام می‌رود.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز روز گذشته با انتشار یادداشتی از دلخوری برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از تحرکات اخیر احمدی‌نژاد خبر داد و نوشت: «اعتراض به سخنان و مواضع محمود احمدی‌نژاد، به جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام هم کشیده شد. دیروز چندین نفر از اعضای این مجمع در جلسه رسمی، طی سخنانی مطالب مطرح شده در نامه احمدی‌نژاد به رهبری را خلاف دانستند و خواستار برخورد قانونی با او شدند. در این جلسه بعضی اعضا به این جمع‌بندی رسیدند که وی صلاحیت عضویت در مجمع را ندارد.»

همچنین محمد مهاجری، فعال سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا نسبت به نامه احمدی‌نژاد و پاسخ سخنگوی شورای نگهبان ساکت نماند و با انتشار توییتی نوشت: «اگر روزگار احمدی‌نژاد به اینجا نمی‌رسید، آیا سخنگوی محترم شورای نگهبان، این خاطره یادش می‌آمد که در سال ٨٨، او دنبال مهندسی انتخابات بود؟ آیا چیزهای دیگری هم هست که بعدا به ذهن آقای سخنگو یا دیگران بیاید؟ عجب انتخابات پرفتنه‌ای بوده‌ها!»