درنگ: دکتر محمود فداکار افزود: مکمل‌های ورزشی که دارای هورمون‌های مردانه و استروئیدی، تستوسترون و کورتون باشند، در ناباروری موثر و در توانایی جنسی هم اختلال ایجاد خواهد کرد.

وی توضیح داد: این داروها که در بدن‌سازی به صورت تزریقی و خوراکی یا به شکل‌های دیگر توسط ورزشکاران مصرف می‌شود، اگر بدون مشورت با افراد متخصص در این زمینه و بدون توجه به عوارض آن به مدت طولانی مصرف شود، بیشترین تاثیر منفی را در باروری دارد. در این بین، ممکن است توانایی جنسی فرد را به طور مقطعی افزایش دهد.

این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با اشاره به اینکه مکمل‌های رایج میان ورزشکاران به شکل قرص است، گفت: «ناندرلون» از جمله مکمل‌هایی است که به صورت قرص در میان ورزشکاران مصرف می‌شود و سلامت آنان را به خطر می‌اندازد.

به گفته این پزشک متخصص، بدن انسان به طور طبیعی بسیاری از هورمون‌ها را ترشح می‌کند. به همین دلیل مصرف مکمل‌های هورمونی که به صورت اضافی به بدن ورزشکاران وارد می‌شود بدن را با بازخورد منفی روبرو ساخته و ناقض سلامت خواهد بود.

وی درباره قطع کردن این مکمل‌ها اظهار داشت: در برخی موارد با توجه به میزان، مدت و نوع مصرف، عوارض بر جای مانده مانند ناباروری قابل جبران نبوده و یا مستلزم درمان طولانی مدت خواهد بود.