فرامرز خودنگاه در گفتگو با درنگ تاکید کرد: مصرف مکمل‌ها متاسفانه بین بانوان بیشتر از آقایان رواج یافته است در حالیکه این مکمل‌ها در ایران پر می‌شود و تاریخ مصرف گذشته است.

وی با تاکید بر اینکه پدران و مادران حتماً در این زمینه باید مراقب فرزندان خود باشند، گفت: حوزه تربیت بدنی وزارت بهداشت باید فکری به حال رواج این مکمل‌ها در ایران بکند.

خودنگاه درباره سایر عوارض مکمل‌ها توضیح داد: مهمترین اثری که مصرف مداوم مکمل روی بدن می‌گذارد از بین بردن کبد است. کبد در واقع به عنوان فیلتر بدن عمل می‌کند و تجزیه کردن تمام مواد غذایی و جذب ویتامین‌ها را انجام می‌دهد. بنابراین مصرف مکمل‌ها کارکرد کبد را مختل می‌سازد.

وی افزود: قدم دوم، گنجاندن یک رژیم غذایی سالم در برنامه روزانه است و ورزش حتماً باید در سبد زندگی قرار گیرد.

خودنگاه گفت: مصرف کربوهیدرات، آمینو اسیدها، سبزیجات، مواد غذایی حاوی فیبر حتماً در مصرف مواد غذایی گنجانده شود. این باور که مصرف کربوهیدرات چاق کننده است، کاملاً ًاشتباه است چرا که بدن انرژی خود را از کربوهیدرات‌ها دریافت می‌کند.

این کارشناس پرورش اندام درباره کالری سوزی در هوازی اظهار داشت: برخی ۱۰ دقیقه در روز هوازی انجام می‌دهند و فکر می‌کنند بدنشان چربی سوزی را شروع کرده است در حالیکه چربی‌سوزی حتماً باید همراه با ورزش کردن آن هم زیر نظر یک مربی ماهر باشد و استفاده ۱۰ دقیقه ای از وسایل هوازی، ورزش به حساب نمی‌آید.