درنگ : در قرن بیست‌ویکم شعبده‌بازی و رخ دادن معجزه‌ها اصلا تعجبی ندارد زیرا یک امر عادی و طبیعی است اما سبک مهمانی‌ها با دورهمی‌های زمان قدیم عجیب و غریب شده‌اند و این جای تعجب دارد. شما دیگر به مراسم دعوت نمی‌شوید بلکه باید برای حضور در آن ثبت‌نام کنید، هزینه بلیط حضور در مهمانی را پرداخت و در آن شرکت ‌کنید.

انواع و اقسام مهمانی‌ها، جشن تولد کودکان، پارتی رنگ‌ها وغیره… را با خرید بلیط مخصوص آن مهمانی می‌توانید شرکت کنید و از اوقات فراغت خود به‌خوبی لذت ببرید.

تبلیغات این نوع مهمانی‌های به این شکل است: مهمانان عزیز قبل از آمدن به جشن تولد فرزند ما، ثبت نام کنید! مبلغ ورود به جشن ۱۴۰ هزارتومان است. عمو موسیقی هم در جشن حضور دارد و فضای مفرح و شادی را برای فرزندانتان ایجاد می‌کند.

پوشش و حجاب مادران براساس اعتقادات خودشان است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اما باید مراقب باشند که همه در حال فیلمبرداری با موبایل هستند.

کسانی که علاقه‌مند به عکس گرفتن با دیجی و عمو موسیقی هستند با پرداخت هزینه می‌توانند عکس بگیرند. با توجه به حضور عکاس حرفه‌ای در مجموعه، اشخاص فقط می‌توانند با موبایل‌هایشان عکس یا فیلم‌برداری کنند.

در میان این تبلیغ‌ها برای شرکت در (birthday party) جمله‌ای قابل تامل وجود دارد « پیشاپیش از این‌که تزیینات روی میز کیک یا مجموعه را به عنوان یادگاری به همراه خود نمی برید، ممنونیم!» حال این سوال در ذهن مخاطبان ایجاد می‌شود که چه کسی قرار است سلامت روانی و امنیت جانی و مالی افراد در مهمانی‌ها را تضمین ‌کند؟


با برگزار کنندگان جشن‌ها و مراسم بلیطی چگونه آشنا شویم؟

براساس این گزارش، با رواج استفاده از کانال‌های تلگرامی تبلیغ چنین مراسمی رواج پیدا کرده است که به آن مهمانی‌هایی بلیطی می‌گویند و درمناطق خاصی از شهر تهران برگزار می‌شود. خبرنگار درنگ با یکی از مسئولان برگزار کننده‌ مهمانی‌های بلیطی در این زمینه صحبت کرده است که در ادامه می‌آید:

سحر مسئول برگزار کننده مراسم‌های بلیطی درباره هدف‌اش از سازمان‌دهی کردن این نوع مهمانی‌ها به درنگ می‌گوید: «مجموعه و کادر ما تلاش می‌کند تا شاد بودن و لذت بردن از لحظه‌های ناب زندگی را برای فرزندان ایران زمین به ارمغان بیاورد. اگر فرزندان ما شاد زندگی کنند مطمئنا آینده‌ای زیبا را برای کشورمان رقم خواهند زد.»

او ادامه می‌دهد: «هر فردی راه درست کار کردن را در جامعه‌اش پیدا می‌کند. ما هم کار خلاف شرع انجام نمی‌دهیم. هزینه‌هایی که برای این نوع مراسم درنظر گرفته می‌شود، مضنه خاصی ندارد بلکه صرف تهیه مواد اولیه برای تدارکات جشن می‌شود و ما از شرکت کنندگان مبلغی دریافت می‌کنیم. اعتقاد داریم که گرفتن این نوع رقم‌ها از شرکت‌کنندگان منطقی و دور از باور نیست.»

مبلغ قابل پرداخت برای شرکت در مهمانی‌های دورهمی زنانه، جشن تولد کودکان و غیره… از ۶۰ هزارتومان به بالا است.

 

حضور عمو موسیقی و دیجی خانم در مراسم

سحر حضور دیجی و عمو موسیقی را برای کودکان جذاب و هیجان‌آور می‌داند. او همچنین می‌گوید: «البته برنامه‌های ما محدود به جشن‌های تولد نیست، گاهی اوقات با توجه به مناسبت‌های گوناگون تور عکاسی داریم که اخیرا برای جشن هالوین از کودکان عکس گرفتیم. سوارکاری، لیتل بانی و خانه کودک از دیگر برنامه‌هایی هستند که سازمان‌دهی می‌کنیم.»

کودکان با رفتن به مهمانی رفتار اجتماعی را یاد می‌گیرد

به گزارش درنگ، بدون شک مهمانی فرصتی مناسب برای یادگیری و تقویت رفتار اجتماعی در کودکان است. کودکان زمانی که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند آموزش‌های اولیه برقراری ارتباط را یاد می‌گیرند و از هم تاثیرات مثبتی دریافت می‌کنند.

با توجه به اینکه در عصر جدید تک فرزندی باب شده است و کودک خواهر یا برادری را به عنوان هم‌بازی خود در محیط خانه ندارد، می‌تواند در مهمانی‌ها با هم سن‌وسالان خود همراه شود و با آنها بازی کند. اما جشن‌های تولد کسانی که خانواده‌ها با آنها آشنا نیستند هم می‌تواند مفید باشد!؟

با ۱۲۰ هزارتومان فرزندان خود را اجتماعی کنیم

مادر رامتین در یکی از جشن‌های بلیطی، با پرداخت ۱۲۰ هزارتومان شرکت کرده و از مهمانی هم راضی بوده است. اودرباره نحوی رفتن به این مهمانی می‌گوید: «مراسم در سالن اجتماعات مجتمع لوکس در منطقه یک بود. مادران به همراه فرزندانشان به این مهمانی آمده بودند و اجرای موسیقی با دیجی خانم به همراه خواننده داشت. در کل فضای خوب و شادی را ایجاد کرده بودند.»

او ادامه می‌دهد: «در این مهمانی احساس راحتی داشتم. همه مادران سعی می‌کردند که فضای شادی را برای فرزندانشان ایجاد کنند. همه با هم مهربان بودند و ارتباطات خوبی داشتند. چه اشکال دارد چنین مهمانی‌هایی وجود داشته باشد تا با دنیای پیرامون خود در ارتباط و تعامل باشیم.»

مادر رامتین با اشاره به اینکه رشته روان‌شناسی در دانشگاه خوانده است، گفت: «روان‌شناسان معتقدند کودکانی که در اجتماع هستند وبا همسن‌وسالان خود تعامل مسالمت‌آمیز دارند، درآینده موفق‌تر خواهند بود. اصلا این نوع مهمانی‌ها را با نگاه منفی نمی‌بینم زیرا بچه‌ها نگاه پلیدی به هم ندارند پس بگذاریم با هم بازی کنند و شاد باشند.»

آیا با رفتن به مهمانی‌های بلیطی می‌توان رفتارهای جامعه‌پسند، مثبت و پسندیده را در کودکان ایجاد کرد. مهمانی‌هایی که کسی یکدیگر را نمی‌شناسد و از هر قشر و فرهنگی با هم در تضاد هستند.

بچه‌ها از یکدیگر الگوبرداری می‌کنند

در این رابطه مجید غیایی روان‌شناس کودک در گفتگو با درنگ، درباره تاثیرپذیری کودکان از یکدیگر گفت: بدون شک کودکان از هم‌سالان خود بیشتر تاثیر می‌گیرند و از رفتارهای آنان الگوبرداری می‌کنند. زمانی که کودکی به بزرگترها احترام بگذارد یا به خوبی غذایش را بخورد، باقی کودکان هم از او تاثیرات مثبت را دریافت می‌کند، البته همچنین تاثیرات منفی.

او با اشاره به بازی کردن بچه‌ها در مهمانی‌ها، تصریح کرد: زمانی که کودکان توانایی هم‌سطح داشته باشند الگوی اجتماعی مناسب و صحیح را به هم منتقل می‌کنند اما اگر در سطح‌ مختلف فرهنگی و توانایی‌ها قرار بگیرند موجب پرخاشگری و رفتارهای نامطلوب می‌شود.

به گفته این روان‌شناس، کودکان باید با هم‌سالان خود در یک سطح و موقعیت قرار بگیرند. پدران و مادران بدانند که هم‌بازی فرزندانشان چه کسانی هستند تا آنان را دچار تنش اجتماعی نکنند. مهمانی رفتن، آداب اجتماعی را به کودکان آموزش می‌دهد اما نه هر مهمانی.

افسردگی را به کودکان تزریق نکنیم

او همچنین ادامه داد: در مهمانی‌هایی که افراد ثبت‌نام می‌کنند و یکدیگر را نمی‌شناسند بچه‌ها با هم در جدال و پُز دادن قرار می‌گیرند که گاها تنش‌های زیادی را ایجاد می‌کند. بچه‌ها با این نوع رفتارهای نامناسب به افسردگی مبتلا می‌شوند.

کودکان را به هر مهمانی نبریم

به گزارش درنگ، اتفاق افتاده که مادران با حضور در انواع و اقسام مهمانی‌ها کودکانشان را با یکدیگر مقایسه می‌کنند و نسبت به هر نوع رفتار و اعمال آنان نتیجه‌گیری می‌کنند. این امر باعث ایجاد اضطراب در مادران و رفتار نامطلوب در فرزندان می‌شود. مادران باید بدانند که کودکان خود را در چه موقعیتی قرار دهند و هر نوع مهمانی برای آنان مناسب نیست.