درنگ :  آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم به موضوع حاشیه‌های اخیر درباره حجاب پرداخت و گفت: اخیرا در برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی بر روی مسئله بی‌حجابی سرمایه‌گذاری کرده و می‌گویند: «چرا حجاب باید اجباری باشد؟ در اسلام چیزی به نام اجبار نیست و حجاب هم نباید اجباری باشد» باید گفت: این افراد کلمه اجبار را به غلط در این مسئله استفاده می‌کنند.

ایشان اظهار داشت: ما اعمالی همچون شرب خمر، مواد مخدر، رشوه خواری، دزدی، اعمال خلاف عفت، بی‌حجابی و … در اسلام داریم که جزو گناهان بوده و ممنوع است.

این مرجع تقلید ابراز داشت: یک وقت شخصی در خانه خود از این قبیل اعمال حرام انجام می‌دهد که ما مأمور به ورود در زندگی خصوصی افراد نبوده و نمی‌توانیم تجسس کنیم؛ اما وقتی در ملأ عام از این کار‌های خلاف انجام می‌دهد، هم حکومت مأمور به نهی از منکر است؛ هم آحاد مردم این وظیفه را دارند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساخت: بی‌حجابی در صحنه اجتماع فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بی‌حجابی جزو زندگی خصوصی او است، سخن درستی نیست؛ بی‌حجابی همانند رشوه خواری است که باید در مقابل آن ایستاد.

وی گفت: آیه «لا اکراه فی الدین …» به معنای آزادی نیست؛ به این معنا نیست که هیچ خط قرمزی وجود نداشته و همه می‌توانند هرکاری انجام دهند؛ اگر این آیه به معنای آزادی باشد، پس چرا جلوی دزدی را می‌گیرند؟ چرا با رشوه خواری برخورد می‌کنند؟ باید در مقابل اینگونه اعمال نهی از منکر کرد.

این استاد برجسته حوزه گفت: البته نهی از منکر به معنای خشونت نیست باید با زبان نرم و خوش به این کار پرداخت.

این مفسر قرآن کریم گفت: برخی اظهار می‌کنند که ماشین حریم خصوصی است و می‌توان بی‌حجاب بود که در پاسخ باید گفت: اگر این ماشین در پارکینگ منزل شماست، حریم خصوصی است و کسی نمی‌تواند حرفی بزند؛ اما ماشینی که بیرون آمده و همه چیز در آن پیداست، دیگر حریم خصوصی نیست؛ خصوصی آن است که از دید مردم پنهان باشد.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: عده‌ای ناآگاهانه و عده‌ای آگاهانه برای تضعیف نظام جمهوری اسلامی در حال مجاز کردن محرمات بوده و این نکته در تفکر آنان است که اگر بتوانیم این محرمات را بزنیم، اصل نظام را می‌توانیم زیر سوال ببریم؛ باید مراقب بود و از تکرار این مغلطه بازی‌ها خودداری کرد.

وی افزود: برخی هم می‌گویند که از حجاب مهمتر داریم و باید سراغ آنان برویم که درباره این موضوع هم باید بگوییم که این سخن مانند آن است که شخصی در کنار درد چشم، سرما هم خورده باشد و دکتر به او بگوید فقط به فکر چشمان خود باش و فکری به حال سرماخوردگی خود نکن؛ بیان این مسئله که باید سراغ مباحث مهمتر از حجاب برویم، مغالطه است و همانطوری که باید تمام بیماری‌ها را علاج کرد، باید در مقابل تمام محرمات حساس بود و نهی از منکر داشت.