درنگ: دکتر اصغر کیهان‌نیا مشاور ازدواج و خانواده و نویسنده ۲۲ عنوان کتاب در زمینه خانواده است. با او در مورد ریشه‌یابی حادثه تلخی که برای آتنا اصلانی کودک ۷ ساله پارس آبادی اتفاق افتاد به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌آید:

  • آتنا اصلانی همانند بسیاری از کودکان دیگر قربانی تجاوز و آزار و اذیت جنسی شد. دلیل اصلی اینکه کودکانی همچون «آتنا» در جامعه ما اینگونه قربانی می‌شوند را چه می‌دانید؟

ریشه بیماری‌های جنسی، اغلب تشنج‌های خانوادگی، طلاق، چندهمسری، فقر و کم سوادی است. جامعه بسته نیز نقش بسزایی در رخ دادن حوادث تلخ اینچنینی دارد.

جامعه بسته جامعه‌ای است که همه چیز در آن تابو باشد و نتوان مسایل مختلف را مطرح کرد. در این جامعه مدام نصیحت‌های تکراری اخلاق‌مدار مطرح می‌شود ولی چیزی را تجزیه و تحلیل نمی‌کنند. وقتی جامعه بسته باشد و همه چیز پوشیده شود طبیعتا این اتفاقات هم می‌افتد و از صد مورد یکی برملا می‌شود.

  • آیا آموزش این مسایل به کودکان می‌تواند کارساز باشد؟

دقیقا یکی از مهمترین دلایل این اتفاقات تلخ نداشتن آموزش مسایل جنسی است که متاسفانه در جامعه ما تابو است و حتی بچه‌ها می‌ترسند در این مورد چیزی از پدر و مادرهایشان بپرسند. برای اینکه پدر و مادرها رفیق بچه‌هایشان نیستند و باعث می‌شود این مسایل از دید آنها پنهان بماند.

  چرا آتنا قربانی شد؟ | نمونه‌های وحشتناک تجاوز به کودکان در کشور
  • نقش خانواده‌ها در این حوادث تلخ چیست؟ سهمی برای آنها قائل نیستید؟

اتفاقا بخشی از این حادثه به دلیل اشتباه والدین در نگهداری و تربیت کودک حاصل می‌شود. پدر و مادرها نباید بچه‌های خردسال را تنها بگذارند حتی در خانه یا فامیل نزدیک. بر اساس آمار، برخی از این حوادث در داخل فامیل و نزدیکان اتفاق می‌افتد که در اکثر مواقع بچه‌ها خجالت می‌کشند آن را مطرح کنند.

در این بین، آمورش مهارت‌های زندگی به کودکان در برخورد با غریبه‌ها نیز بسیار مهم است. آموزش‌های درست در این راستا موجب می‌شود کودکانمان به راحتی فریب نخورند و بتوانند بهتر از خودشان مراقب و محافظت کنند.

خانواده‌ها نیز باید به این اتفاقات ناگوار آگاهی داشته باشند و نسبت به این موضوع خوشبین نباشند.

  • والدین تا چه اندازه باید مسائل جنسی را برای کودک بازگو کنند تا آموزش‌های لازم را ببینند؟

داشتن آگاهی‌های علمی از سوی پدر و مادر ضروری است. والدین باید بتوانند پاسخ بچه‌ها را به درستی بدهند. آگاهی دادن والدین به کودکان در این خصوص در حدی که اقتضای کشور ما باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

همین که هنرمندی مثل پوران درخشنده فیلمی می‌سازد با عنوان «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» نشان از توجه به این موضوع دارد که این مسایل در جامعه ما پنهان‌کاری می‌شوند و مشکلات بزرگتری را بوجود می‌آورند.

  چطور مانع تکرار حادثه «آتنا» شویم؟ | خانه دیگر امن‌ترین جای دنیا نیست!
  • مسٔولان کشور چه نقشی می‌توانند در راستای کاهش اینگونه اتفاقات تلخ داشته باشند؟

قدرت قانون و ضمانت اجرای آن از درجه اهمیت بالایی در برقراری امنیت برخوردار است. افراد باید بدانند مملکت قانون دارد و اگر مسبب اتقاقی مانند آنچه برای آتنا اصلانی رخ داد شوند نه تنها سخت مجازات می‌شوند بلکه علاوه بر خانواده کودک باید با کل جامعه روبرو شوند.

ضمن اینکه باید بیماران جنسی و افراد بیماری که مستعد ارتکاب چنین جنایتی هستند شناسایی، کنترل و درمان شوند. این امر بر عهده مسئولان است. مسئولان باید ضمن شناسایی و کنترل این بیماران، از تردد آنها در جامعه تا زمان دریافت کارت سبز ورود به جامعه جلوگیری کنند.