درنگ : بازار ارز این روزها در ایران بسیار ملتهب است و هر روز شاهد نوسانات زیادی در قیمت‎ها هستیم. سئوالی که شاید برای مردم پیش بیاید این است که  آیا کشورهای دیگر هم چنین نوساناتی را تجربه می‏‌کنند؟ آیا برای آن‌ها هم این شرایط وجود دارد که اگر قیمتی بالا رفت دیگر پایین نیاید یا درصد خیلی کمی ارزان شود و دیگر به قیمت قبل بازنگردد؟

در این مطلب نواسانات ارز و شرایط قیمتی دلار را در ۳ کشور بررسی می‏‎کنیم و در نهایت آن را با ایران مقایسه خواهیم کرد. انتخاب این ۳ کشور به گونه‎ای بوده که بتوان آن‌ها را هم رده یا نزدیک به‎ ایران از هر نظر دانست، هم از نظر موقعیت جغرافیایی، منطقه‏‌ای و ….

ترکیه

امروز، ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، قیمت دلار در ترکیه ۳٫۸۰ لیر است.

طبق آمار میانگین درآمد مردم ترکیه به ریال ایران معادل ۲۱,۹۰۴,۱۸۸ است. یعنی ۴,۷۷۳,۵۴۱  ریال بیشتر از ایران که میانگین درآمد مردم آن ۱۷,۱۳۰,۶۴۷ ریال در ماه است.

این در حالی است که مقایسه قیمت زندگی در پایتخت دو کشور نشان می‌‎دهد برای داشتن زندگی‌ای در تهران که خرج آن در ماه ۷۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال است، در آنکارا باید ماهانه ۷۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال خرج شود.

مردم ترکیه اما در ماه‌های اخیر شاهد نوسان قیمت ارز در کشورشان بوده‌اند، اما نه به شدت ایران. نمودار قیمت دلار از ماه مارچ سال ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ به شکل زیر است. در این مدت بیشترین قیمت دلار ۳٫۹۶ لیر و کمترین آن ۳٫۴۰ لیر بوده است.

 

***

قطر

امروز، ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، قیمت دلار در قطر ۳٫۶۴ ریال است.

طبق آمار میانگین درآمد مردم قطر به ریال ایران معادل ۱۲۸,۳۵۲,۷۸۵ است. یعنی ۱۱۱,۲۲۲,۱۳۸ ریال بیشتر از ایران که میانگین درآمد مردم آن ۱۷,۱۳۰,۶۴۷ ریال در ماه است.

این در حالی است که مقایسه قیمت زندگی در پایتخت دو کشور نشان می‌‎دهد برای داشتن زندگی‌ای در تهران که خرج آن در ماه ۷۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال است، در دوحه باید ماهانه ۱۸۱,۹۰۸,۳۱۲ ریال خرج شود.

قیمت دلار در قطر به طور کل ثبات قابل قبولی دارد. در برخی مواقع نواساناتی دارد، اما در مجموع ثبات برقرار است. نمودار قیمت دلار از ماه مارچ سال ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ به شکل زیر است. در این مدت بیشترین قیمت دلار ۳٫۸۷۶ ریال و کمترین آن ۳٫۶۳ ریال بوده است.

 

***

آذربایجان

امروز، ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، قیمت دلار در آذربایجان ۱٫۷۰ منات است.

طبق آمار میانگین درآمد مردم آذربایجان به ریال ایران معادل ۹,۱۰۴,۰۲۴ است. یعنی ۸,۰۲۶,۶۲۳  ریال کمتر از ایران که میانگین درآمد مردم آن ۱۷,۱۳۰,۶۴۷ ریال در ماه است.

این در حالی است که مقایسه قیمت زندگی در پایتخت دو کشور نشان می‌‎دهد برای داشتن زندگی‌ای در تهران که خرج آن در ماه ۷۸,۰۰۰,۰۰۰ ریال است، در باکو باید ماهانه ۵۷,۳۲۳,۴۰۷ ریال خرج شود.

به طور کل قیمت دلار در آذربایجان از ثبات قابل قبولی برخوردار است. جالب اینجاست که قیمت دلار در ماه‎های اخیر در این کشور روند نزولی داشته است. نمودار قیمت دلار از ماه مارچ سال ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ به شکل زیر است. در این مدت بیشترین قیمت دلار ۱٫۷۹ منات و کمترین آن ۱٫۶۶ منات بوده است.

 

***

ایران

امروز، ۲۵ بهمن ۱۳۹۶، قیمت دلار در تهران مشخص نیست و ممکن است یک دقیقه آن با دقیقه دیگر تفاوت داشته باشد. اما در آخرین روز که قیمت دلار در تهران ثبات داشته معادل ۳۷ هزار و ۷۹٫۰۲ ریال بوده است این در حالی است که الان بیش از ۴۸ هزار ریال نیز خرید و فروش می‌شود.

در این کشور میانگین درآمد مردم ۱۷,۱۳۰,۶۴۷ ریال است و این در حالیست که خرج زندگی به مراتب بیشتر است. همان طور که در زیر می‌‏توانید ببینید هزینه زندگی یک خانواده ۴ نفره که اجاره خانه هم نمی‌دهند ۵۸,۹۷۹,۲۸۲ ریال و هزینه زندگی یک نفر که اجاره خانه ندهد ۱۶,۳۸۲,۰۱۲ ریال است.

نوسانات دلار در ایران البته نگران کننده بوده و قابل مقایسه با کشور دیگری نیست. برای مقایسه با کشورهای فوق‎الذکر نوسان قیمت دلار در ایران از ماه مارچ ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ را بررسی می‎کنیم و در همین بازه زمانی هم می‎توان طبق نمودار زیر مشاهده کرد که قیمت دلار روندی صعودی داشته است. نکته اینجاست که در این نمودار نوسانات روزهای اخیر لحاظ نشده است وگرنه با نموداری عجیب و صعودی‎تر روبه‎‏رو می‌‏شدیم. در بازه زمانی ذکر شده بیشترین قیمت دلار در ایران ۳۷ هزار و ۹۲٫۶۴ ریال و کمترین آن ۳۲ هزار و ۲۵۹٫۴۸ ریال بوده است.

در حال حاضر دلار مرز ۴۸ هزار ریال را رد کرده و ممکن است زمانی که شما این مطلب را می‎خوانید از آن بیشتر هم شده باشد. نمودار ارائه شده توسط بانک مرکزی هم نشان می‌دهد که قیمت دلار در روزهای اخیر روندی صعودی و عجیب داشته است.

این افزایش قیمت دلار در حالیست که بازار خرید و فروش شرایطی عجیب پیدا کرده و اگر به میدان فردوسی که صرافی‎های زیادی در آن قرار دارد سری بزنید خواهید دید که پشت شیشه بیشتر مغازه‎های صرافی یا نوشته شده «خرید و فروش نداریم» یا به علت نوسان شدید تابلوهای نشانگر قیمتشان را خاموش کرده‌اند و پشت شیشه نوشته‌اند «قیمت را از داخل استعلام کنید».