درنگ :   النا فرانته، نام مستعار نویسنده‌ای است که تمایلی به فعالیت به صورت آشکار ندارد. نام او در فهرست ۱۰۰ چهره تاثیر گذار قرن مجله تایم قرار گرفت و آثارش تاکنون به زبان های زنده دنیا ترجمه شده است. از النا فرانته، به عنوان پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین نویسندگان امروز ایتالیا و جهان یاد می‌کنند.

فرانته در  رمان مسحورکننده «دوست باهوش من»، دوستی‌ای را تصویر می‌کند که عمری به داراز می‌کشد. از طریق زندگی این دو دوست، نویسنده با چیره‌دستی داستان تغییر تدریجی محله و شهر و کشور را نیز روایت می‌کند.

از رمان دوست باهوش من؛ نمایشی در تاتر رز انگلستان روی صحنه رفته است و سریالی هم بر اساس آن در حال ساخت است که قرار است ۲۰۱۸ پخش آن شروع شود. این سریال را  HBO می‌سازد.

فرانته با تصویر صادقانه خشونت، عشق و اعتماد جاری در زندگی ثابت می‌کند از مهم‌ترین داستان‌نویس معاصر ایتالیاست.

لس‌آنجلس تایمز در وصف این رمان می‌نویسد: گیرا، غریزی و بی‌واسطه… آزمون جذاب قدرت

جومپا لاهیری نیز آن را چنین توصیف می‌کند:شاهکاری بی‌چون و چرا… با دست گرفتنش نمی‌خواستم هیچ‌کاری انجام دهم بجز دنبال‌کردن زندگی لی‌لا و لنو.

می‌نا پروتکتور نیز در وصف این نویسنده پرطرفدار ایتالیایی می‌نویسد: فرانته شبیه دیگر نویسندگان نیست، نه به خاطر اینکه نوآور است، بلکه به این دلیل که نگران حرف دیگران نیست و به‌طرزی وحشتناک و به جد صادق است.

بخش ادبی تایمز با هیجان درباره این رمان نوشته است: عالی. کشف دوستی پرچالش و آتشین بین لی‌لا و النا

جیمز وود نیز در نیویورکر می‌نویسد: رمان‌های فرانته بسیار شخصی‌اند و زنجیره‌ای از اعترافات بی‌پرده را در برابر چشمان خواننده قرار می‌دهند.

رمان دوست باهوش من، نوشته اِلنا فرانته ترجمه سودابه قیصری در ۴۰۴ صفحه و قیمت ۳۲۵۰۰ تومان در نشر ثالث منتشر شده است.

A Persian Translation of :
“ My Brilliant Friend “
By: Elena Ferrante

  معرفی کتاب : توی آب ؛ جدیدترین رمان پائولا هاوکینز
  معرفی کتاب | شکوه زندگی؛ رمانی عاشقانه از تصویر زندگی

منبع : +کتاب