به گزارش درنگ، مطالعات جدید «اینریکس»، وب سایتی که منحصرا اخبار مربوط به ترافیک را ارائه می‌دهد، این موضوع را آنالیز کرده و نتیجه این بوده که حداقل در امریکا مردم در حال از دست دادن میلیون‌ها دلار هستند. طبق تخمین وب سایت مذکور در لس آنجلس در سال ۲۰۱۶ رقمی برابر ۳۰۰ میلیون دلار یعنی به طور میانگین ۱۴۰۰ دلار برای هر راننده در سال پول هدر رفته است.

بعد از لس‌آنجلس که به طور میانگین رانندگان در سال ۱۰۴ ساعت در ترافیک هستند و ۱۲٫۷ درصد زمان رانندگی آن‎ها در ترافیک سپری می‌شود، نیویورک قرار دارد که رانندگان ‌آن در سال ۸۹ ساعت در ترافیک هستند و  ۱۲٫۸ درصد زمان رانندگی‌شان در ترافیک می‌گذرد. رتبه سوم هم مربوط به سان فرانسیسکو است که رانندگان ۸۳ ساعت در سال معادل ۱۲٫۸ درصد از زمان کل رانندگی‌شان را در ترافیک می‌‎گذرانند.

موارد دیگری را نیز محققان مورد بررسی قرار داده‌اند؛ مانند هزینه‌هایی که شما به خاطر نشستن طولانی مدت در ترافیک متحمل می‌‍شوید یا هزینه‌ای که برایتان در بردارد و آسیب‌هایی که به وسیله نقلیه‌تان وارد می‌شود.

بر اساس آمار ارائه شده رانندگان در لس‌ آنجلس به طور میانگین ۲۴۰۸ دلار در ترافیک از دست می‌دهند، نیویورکی‌ها ۲۵۳۳ دلار و افرادی که در سان فرانسیسکو هستند ۱۹۹۶ دلار. هزینه‌هایی که ترافیک برای این شهرها در بر دارد حدود ۲٫۵ تا ۹٫۷ میلیارد دلار است.

بلایی که ترافیک سر اقتصاد می‌آورد:

  • در لس آنجلس ۳۰۰ میلیون دلار یعنی به طور میانگین ۱۴۰۰ دلار برای هر راننده در سال پول هدر رفته است
  • در لس‌آنجلس رانندگان به طور میانگین در سال ۱۰۴ ساعت در ترافیک هستند
  • در نیویورک رانندگان به طور میانگین در سال ۸۹ ساعت در ترافیک هستند
  • در سان فرانسیسکو رانندگان به طور میانگین در سال ۸۳ ساعت در ترافیک هستند
  • رانندگان در لس‌ آنجلس به طور میانگین ۲۴۰۸ دلار در ترافیک از دست می‌دهند
  • رانندگان در نیویورک به طور میانگین ۲۵۳۳ دلار در ترافیک از دست می‌دهند
  • رانندگان در سان فرانسیسکو به طور میانگین ۱۹۹۶ دلار در ترافیک از دست می‌دهند
  • هر سال بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان از منابع شهر تهران در ترافیک هدر می رود
  • در تهران به طور متوسط در هر سفر شاهد ۱۲.۷ دقیقه تأخیر هستیم
  • ۸ میلیون ساعت تاخیر درون شهری در هر روز تهرانی‌ها اتفاق می‌افتد

ترافیک در تهران چقدر سرمایه را نابود می‌کند؟

هر سال در حدود ۳.۹۸ هزار میلیارد تومان از منابع شهر تهران در اثر اتلاف سوخت، ۳.۲۴ هزار میلیارد تومان در اثر اتلاف وقت و حدود ۷۹۳.۷ میلیارد تومان در اثر آلودگی از بین می‌رود که جمعاً در حدود ۸۰۲۲ میلیارد تومان می‌شود.

در شهر تهران متوسط زمان تأخیر سفرهای درون شهری، ۵۰.۷ درصد است که با توجه به اینکه متوسط زمان سفرهای درون شهری ۲۵ دقیقه است در نتیجه به طور متوسط در هر سفر شاهد ۱۲.۷ دقیقه تأخیر هستیم. می‌توان این ۱۲.۷ دقیقه تأخیر را نماینده‌ای از اتلاف وقت و انرژی و ایجاد آلودگی در ازدحام شهری و ترافیک تلقی کرد. با احتساب ۱۸ میلیون سفر روزانه درون شهری در تهران می‌توان گفت که تقریباً ۳.۸ میلیون ساعت تاخیر درون شهری در هر روز اتفاق می‌افتد.

از آنجا که در حدود ۱۶.۴ درصد از سفرهای درون شهری با مترو است و تأخیر مترو نیز صفر در نظر گرفته می‌شود پس ۳.۸ میلیون ساعت تأخیر در بخش خودروهای شخصی، اتوبوس و مینی‌بوس و تاکسی اتفاق می‌افتد که این هدر رفت منجر به اتلاف سوخت، وقت و هزینه‌های ناشی از آلودگی می‌شود که محاسبه آن، نیازمند ویژگی‌های فنی خودروها، میزان متوسط جابجایی توسط هر وسیله و… است.

درباره ترافیک در کل دنیا البته همه چیز هم به این بدی نیست؛ محققان معتقدند که ترافیک باعث برقراری تعادل در اقتصاد و پایین ماندن قیمت گاز نیز می‌شود.