درنگ : این داستان تمامی ویژگی‌های یک داستان ماجراجویی کهنه را دارد اما جستجو برای یافتن گنجینه فارست فن کاملا واقعی است، حتی اگر گنجینه اصلی هنوز در واقعیت به دست کسی نرسیده باشد،‌ گنجینه‌ای که تاکنون جان چهار نفر را گرفته‌ است.

جف مورفی، مردی ۵۳ ساله از اهالی ایلینویز در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ درحالی که برای کوهنوردی به پارک ملی یلواستون در نزدیکی مرز مونتاما-وایومینگ رفته بود ناپدید شد. پس از انجام عملیات نجاتی بسیار پرهزینه، جسد مورفی در امتداد تپه‌ای سنگی در پایه قله ترکی پن که در ارتفاع ۲۱۳۰ متری از رود یلواستون قرار دارد کشف شد.

دلیل اولیه مرگ مورفی ناهموار بودن مسیر کوهنوردی‌اش عنوان شد اما دلیل حقیقی این حادثه ناگوار به تازگی و در رسانه‌های محلی مونتانا آشکار شده‌است و مورفی در جستجوی گنج فن جانش را از دست داده‌است، گنجینه‌ای متشکل از سکه‌های طلا به ارزش دو میلیون دلار، مجسمه‌های یشمی دست‌ساز چینی‌های باستان و سنگ‌های قیمتی درون صندوقچه‌ای برنزی است که فارست فن،‌ میلیونر و دلال آثار هنری آنها را در سال ۲۰۱۰ در منطقه‌ای در کوهستان راکی جایی میان سانتافه و مرز کانادا دفن کرده‌ است.

 

 

این گنج به گفته فن در ارتفاع ۱۵۰۰ متری بالای سطح دریا و در نقطه‌ای قابل دسترس دفن شده‌است، در حدی که مردی ۸۰ ساله نیز می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. با این همه عبور از کوه راکی به اندازه‌ای دشوار هست که مورفی را به چهارمین قربانی گنجینه فن تبدیل کند. رندی بیلی، پاریس والاس و اریک اشبی سه شکارچی گنجی بوده‌اند که پیش از مورفی در این راه جانشان را از دست داده‌اند.

به گفته فن، که روزانه ۱۰۰ ایمیل در رابطه با گنجینه پنهانش دریافت می‌کند، بیش از ۶۵ هزار نفر برای یافتن این گنج دست به کار شده‌اند و تلاش دارند با رمز‌گشایی از نشانه‌های پنهان شده در شعری که در کتاب خاطرات فن با نام “لذت تعقیب” منتشر شده، مکان گنج را بیابند.

این شعر ۲۴ خطی حاوی ۹ نشانه از موقعیت محل پنهان‌سازی گنج است و اگرچه فن اعتراف کرده برخی از افراد توانسته‌اند تعدادی از این نشانه‌ها را کشف کنند اما هنوز کسی نتوانسته نشانه‌ها را به ترتیب درست در کنار هم قرار دهد.

البته افراد زیادی نیز وجود دارند که معتقدند داستان گنج فن دروغی است که برای افزایش فروش کتاب خاطراتش پخش شده‌است اما  حتی اگر داستان گنج دروغ نباشد تعداد بالای مرگ و میر برای یافتن آن باعث شده مقامات فن را برای پایان دادن به جستجوی گنجینه‌اش تحت فشار بگذارند. فن تاکنون در برابر این فشارها مقاومت کرده‌است.

هدف اولیه او از دفن کردن این گنج، دور کردن کودکان از تلویزیون  دستگاه‌های بازی ویدیویی بوده‌است و به گفته او تا زمانی که این اتفاق نیافتد،‌ بازی خطرناک جستجوی گنج ادامه خواهد داشت. او در سال ۲۰۱۵ در مصاحبه‌ای با ABC گفت شاید فردا کسی گنج مرا پیدا کند، اما اگر تا صدها سال دیگر هم کسی آن را نیابد،‌ من مشکلی ندارم.