درنگ: درست ۲۸ سال پیش مصادف با ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۶۸ استاد ایرج فاضل پس از ۴ سال تلاش مداوم موفق به دریافت اولین استفتاء مجاز بودن اهدای عضو از افراد مرگ مغزی از امام خمینی (ره) و نجات جان بیماران نیازمند شد. اهدای عضو یکی از شیرین‌ترین تصمیماتی هست که هر فردی در هر سنی می‌تواند نسبت به عملی کردن آن اقدام کند. تصمیمی که قطعا تا زمان حیاتش از آن احساس رضایت می‌کند و مانند بیشتر تصمیماتش نسبت به آن حس پشیمانی ندارد.

یکدیگر را آگاه سازیم

این تصمیم را باید بین بیشتر مردم نهادینه سازیم چرا که هنوز اذهان عمومی برای پذیرش این بخشش بزرگ آماده نشده است. برای این عمل خداپسندانه مردم می‌توانند از خودشان شروع کنند.

باورهای غلط را کنار بگذاریم

برخی باورهای رایج ولی نادرست درباره اهدا عضو وجود دارد. اما برای از بین بردن این باور کافی است خودمان را جای فردی بگذاریم که نیازمند دریافت یک عضو جدید است. ثانیه‌ها، دقایق و حتی ساعت‌ها برای این فرد عذاب دهنده و حتی تحمل این لحظه‌ها برای بیشتر ما غیرقابل پذیرش است اما این واقعیت وجود دارد که هم اکنون در کشور ۲۷ هزار و ۸۱ نفر بر اساس اعلام انجمن اهدای عضو ایران در انتظار پیوند قرار دارند.

آماری تاثیرگذار از نیازمندان دریافت عضو

آمار قابل توجه‌تر اینکه هر فرد مرگ مغزی می‌تواند جان ۸ نفر را نجات دهد و در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار اضافه می‌‌شود. در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می‌دهد. در هر ۱۲ ساعت یک بیمار موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی بازمی‌گردد.

برای اهدای عضو به کجا مراجعه کنیم؟

برخی بهانه می‌آورند که سن من برای اهداکننده بودن بالا است اما این کار خیر محدودیت سنی ندارد؛ از همین الان برای ثبت‌نام دریافت کارت اهدای عضو دست به کار شوید. این دو سامانه شما را برای یک اهداکننده شدن، راهنمایی می‌کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن اهدای عضو ایرانیان به آدرس اینترنتی https://ehda.center و سامانه www.ehda.ir آماده دریافت اطلاعات علاقمندان به اهدای عضو خود است.

رتبه‌های جهانی ایران در اهدای عضو

بر اساس تازه‌ترین آماری که انجمن اهدا عضو ایرانیان اعلام کرده است، در سال ۱۳۹۴، تعداد ۱۶ هزار تصادف منجر به مرگ و میر در کشور رخ داد و در همین سال، اهدای عضو در ۸۰۸ مرگ مغزی انجام شد. همچنین بین ۵ تا ۱۰ هزار مرگ مغزی در سال اتفاق می‌افتد.

آمار متوسط رضایت‌گیری از خانواده‌های افراد مرگ مغزی برای اهدای اعضای عزیزانشان به ۷۰ درصد افزایش یافته است. با این حال، روزانه ۱۰-۷ نفر از بیماران لیست انتظار پیوند اعضا در ایران به دلیل نرسیدن به موقع عضو پیوندی از دنیا می‌روند.

آمار اهدای عضو و تک تک پیوندهای ایران و تعداد آن بر حسب یک میلیون نفر جمعیت در سال ۲۰۱۵ در زیر آورده شده است.

ایران رتبه ۳۲ دنیا را در اهدای عضو افراد مرگ مغزی و رتبه ۱۷ را در اهدای عضو از اهداکنندگان زنده در دنیا از آن خود کرده است.

کشورمان به لطف مردمانش در اهدا عضو کلیه از اهداکننده مرگ مغزی رتبه ۳۲ و در فرد زنده ۱۲ را دارد.

بر اساس آمارها، رتبه ایران در اهداکننده کبد از فرد مرگ مغزی ۲۵ و در اهداکننده زنده رتبه ۱۶ را از آن خود کرده است. این رتبه در پیوند قلب و ریه به ۳۲ رسیده است.