درنگ :  یکی از شاهدان حادثه می‌گوید که مأموران پلیس پس از اینکه به چند قدمی خودروی مرد جوان رسیدند ۳بار به او شلیک کردند. این حادثه شامگاه ۱۷نوامبر (۲۶آبان‌ماه) در شمال ویرجینیا رخ داد. پلیس اعلام کرده که آن شب بیژن درحالی‌که سوار بر یک خودروی جیپ بود در نزدیکی بزرگراه جورج واشنگتن با خودروی دیگری تصادف کرد و متواری شد. به همین دلیل مأموران شروع به تعقیب او کردند و بعد از چند کیلومتر تعقیب و گریز در نهایت حوالی منطقه فایرفاکس خودروی وی را متوقف کرده و با تصور اینکه وی مسلح است اقدام به تیراندازی کردند. پس از این حادثه مرد جوان به بیمارستان منتقل شد اما در نهایت پس از ۱۰روز جدال با مرگ روی تخت بیمارستان جانش را از دست داد.

اظهارات پلیس ویرجینیا در حالی بیان می‌شود که تحقیقات نشان می‌دهد مأموران از فاصله‌ای نزدیک به مقتول شلیک کرده‌اند. به گزارش واشنگتن‌پست، یک زن که از نزدیک شاهد حادثه بوده، گفت: آن شب پس از اینکه خودروی جیپ متوقف شد ۲مأمور پلیس به سمت آن رفتند و وقتی به نزدیکی خودرو رسیدند ۳بار شلیک کردند.

از سوی دیگر خانواده بیژن نیز که از این حادثه شوکه شده‌اند، گفتند: وقتی پسرمان به بیمارستان منتقل شد، پزشکان اعلام کردند که ۳گلوله به سرش شلیک شده است.او ۳بار و از فاصله‌ای نزدیک هدف گلوله قرار گرفته و این در حالی بود که هیچ سلاحی در خودرواش نبود. پسر ما هرگز مسلح نبود و حتی در ماشینش هم سلاحی وجود نداشت.

متأسفانه بعد از این ماجرا حتی نام افسران پلیس که دست به این تیراندازی زده بودند اعلام نشده است و هیچ استدلالی نمی‌تواند اقدام مأموران پلیس در شلیک به پسرمان را توجیه کند. مردم، مخصوصا خانواده و دوستان بیژن حق دارند که بدانند چه اتفاقی در آنجا رخ داده و ما ماجرا را از پلیس پیگیری خواهیم کرد تا جواب سؤالاتمان را بگیریم. به‌دنبال مرگ بیژن، تیمی از مأموران اف‌بی‌آی وارد ماجرا شدند و گفته می‌شود که تحقیقات برای روشن شدن علت این حادثه آغاز شده است.

این در حالی است که پلیس اعلام کرده یکی از مأموران حاضر در صحنه حادثه اخراج شده اما از سرنوشت مأمور دوم خبری اعلام نشده است. در همین حال سخنگوی پلیس اعلام کرد که پلیس محلی که به همراه پلیس ایالتی به تعقیب خودروی بیژن پرداخته بودند مجهز به دوربین بوده‌اند و فیلم‌ها در اختیار اف‌بی‌آی قرار گرفته و بررسی‌ها در این زمینه ادامه دارد. وی اما درخصوص جزئیات تصادفی که جوان ایرانی-آمریکایی پس از ارتکاب آن گریخته بود، توضیحی نداد.

به‌دنبال این حادثه، خواهر بیژن در صفحه فیس‌بوک خود نسبت به اقدام پلیس در شلیک به برادرش اعتراض کرد و نوشت: بیژن پسری مهربان و خوش‌اخلاق بود. او بهترین برادر و بهترین دوست بود و پس از اینکه در رشته حسابداری فارغ‌التحصیل شد، در شرکت حسابداری پدرم کار می‌کرد. او در همان بیمارستانی که به دنیا آمد،

فوت شد و از همه می‌خواهم که پیام مرا بازنشر کنند تا پلیس مجبور به پاسخگویی شود. وی همچنین نوشت که پدربزرگش در ایران افسر پلیس بوده و به همین دلیل خانواده آنها همیشه به پلیس احترام می‌‌گذاشتند و برادرش هرگز کاری انجام نداده که مأموران مجبور به شلیک به سوی او شوند.

اعتراض به تیراندازی پلیس به سوی بیژن تنها به خواهر او منتهی نمی‌شود و دوستان او نیز در فضای مجازی مطالبی با این عنوان که او فردی مهربان و دلسوز بود و پلیس باید در مرگ او پاسخگو باشد، منتشر کردند.در سال‌های اخیر اقدام پلیس در تیراندازی به مهاجران و رنگین‌پوستان اعتراضات زیادی را در نقاط مختلف آمریکا به‌وجود آورده و در این میان مأموران زیادی در این پرونده‌ها محکوم شده‌اند؛ با این حال احتمال می‌رود رسیدگی به پرونده مرگ جوان ایرانی- آمریکا چند‌ماه به طول انجامد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز ضمن ابراز تاسف شدید از قتل یک جوان ایرانی در آمریکا اعلام کرد که این موضوع در حال بررسی و پیگیری جدی است.