درنگ : پزشکان معمولا پیش از اعلام مرگ بیمار از هر نظر اطمینان حاصل می‌کنند اما روزنامه‌ای اسپانیایی لا وز دی استوریاز به تازگی اعلام کرده مردی به سردخانه فرستاده شده‌است اما ساعاتی پس از قرارگیری در سردخانه صدای خروپف او به گوش مسئولان رسیده‌است.

براساس این گزارش، مرگ گنزالو مونتوی خیمنز زندانی زندان منطقه استوریاز در اسپانیا توسط سه دکتر متفاوت تایید شده بود اما چند ساعت پس از انتقال به سردخانه و تنها لحظاتی پیش از کالبد‌شکافی، نشانه‌های حیات در او ظاهر شده‌است و بلافاصله او را به بیمارستان انتقال داده‌اند.

تشخیص مرگ نادرست همزمان توسط سه پزشک متفاوت پدیده‌ای عجیب به شمار می‌رود اما متخصصان معتقدند نوعی اختلال در بدن بیمار می‌تواند باعث به اشتباه افتادن پزشکان شده‌باشد.

براساس گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، کاتالپسی وضعیتی است که علائم آن غیرفعال شدن، کاهش واکنش‌ها به محرک و تمایل به باقی ماندن در وضعیت بی‌تحرکی است. در این وضعیت معمولا نشانه‌های حیاتی فرد مانند تنفس و ضربان قلب تا حد بسیار پایینی کاهش پیدا می‌کند درحدی که غیرقابل تشخیص می‌شوند، حتی پزشکان نیز توانایی تشخیص این نشانه‌ها را ندارند.

به گفته این مرکز، اندام‌های افراد در این وضعیت تمایل دارند در همان شکلی که هستند باقی بمانند و این شبیه به مرحله سوم مرگ یعنی خشک شدن بدن و مفاصل است.

کاتالپسی گاه می‌تواند پیش‌نشانه صرع باشد، بیماری که خیمنز به آن مبتلا بوده‌است. به گفته خانواده او، وی احتمالا برای چند هفته به دلیل غیرقابل‌ پیش‌بینی بودن شرایط زندان نتوانسته داروهای صرعش را مصرف کند.