این عکاس زمانی که متوجه شد هزینه خرید زمین در شهرش تا چه اندازه بالاست،‌تصمیم گرفت با بخش کوچکی از پول مورد نیاز برای خرید یک خانه،‌خانه‌ای از نو بسازد، خانه‌ای که می‌تواند آن را از شهری به شهر دیگر ببرد، او درواقع کار و زندگی‌ خود را به کمک این خانه به میان رودهای اروپا منتقل کرده‌است.

خانه‌های شناور ایده‌هایی جدید نیستند، در شهرهای مختلف جهان نمونه‌های متنوعی از آنها ایجاد شده‌اند و حتی در لندن برخی از جوانان برای فرار از هزینه بالای اجاره خانه به خانه‌های قایقی پناه برده‌اند.

قایق شولز درواقع یک کپر شناور است، اما مجوز‌های مورد نیاز برای سفر را دارد و از تجهیزات کافی نیز برخوردار است. شولز می‌گوید برای مدتی طولانی در هامبورگ به دنبال زمینی خالی بوده‌است که کاری غیرممکن به نظر می‌رسید. زیرا حتی نامرغوب‌ترین زمین‌ها نیز از اجاره بسیار بالایی برخوردار بودند.

از این رو اول او به فکر ساخت یک خانه درختی افتاد و ساخت آن را نیز آغاز کرد. اما با مشکلات اداری مواجه شد. از این رو تصمیم به ساخت خانه‌ای گرفت که مکان بنای آن با قوانین شهری تناقضی نداشت. خانه‌ای به شکل قایق که بدنه آن ۱۲۵۰۰ یورو و موتور آن ۷۰۰۰ یورو هزینه داشت.

خانه شناور شولز دارای اینترنت لوله‌کشی آب است و برق آن با کمک انرژی خورشیدی تامین می‌شود. آب آشامیدنی او نیز از تصفیه آب رودخانه تامین می‌شود. او می‌”وید این قایق اکنون رسما خانه او شده‌است، زیرا در آن می‌خوابد،‌حمام می‌رود، غذا می‌خورد،‌با آن سفر می‌کند و کارهایش را انجام می‌دهد. تنها مشکل شولز با خانه شناورش سرمای زمستان است، اگر در فصل سرما مدت زیادی خارج از قایقش باشد، پس از بازگشت دمای خانه درحد انجماد است و او باید یک ساعت پیش از خواب بخاری هیزمی‌اش را روشن کند تا فضا را گرم کند.