مریم جلالی مدیر پردیس سینما گالری ملت در گفتگو با خبرنگار درنگ در پاسخ به این سئوال که آیا مدیران سینماها می‌توانند مانع ورود کودکان و نوجوان به سالن‌ها برای فیلم‌های دارای رده سنی مشخص شوند گفت: مسلما در این زمینه آیین نامه‌ یا دستوری از سوی شورای صنفی نمایش باید صادر شود تا سینمادار به اجرای آن بپردازد. سینمادار این اختیار را ندارد که به کسی بگوید «شما اجازه ورود به سالن را نداری».

مردم توجهی به علامت هشدار دهنده فیلم‌ها ندارند

او با بیان اینکه مردم توجهی به علامت هشداردهنده فیلم‌ها نمی‌کنند ادامه داد: مطمئنا این موضوعات به سواد رسانه‌ای مردم برمی‌گردد که باید به این موضوعات توجه داشته باشند و رعایت کنند. فیلم‌هایی که در حال اکران هستند همانند «اکسیدان» و «تابستان داغ» از سوی شورای صنفی نمایش هیچ‌گونه رده‌بندی سنی ندارند اما در مورد فیلمی مانند «لانتوری» که از سوی شورای صنفی اعلام شده بود و حتی برگه‌ای پشت گیشه‌ها زده بودیم که این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۵ سال مناسب نیست باز هم پدر و مادرها به این موضوع توجه نداشتند و در جواب می‌گفتند به کسی ارتباطی ندارد، فرزند ما بزرگ شده است و درک مسائل را دارد.

  کودکانی که قربانی فیلم‌های ۱۸+ سینماها می‌شوند | فاجعه برچسب‌ در سینمای ایران

سینمادار ملزم به اجرای قانون است نه ملزم به اجرای توصیه

مدیر پردیس سینما گالری ملت افزود: نظارت اصلی بر عهده پدر و مادر است مگر اینکه دستوری یا قانونی تصویب شود. ما به عنوان سینمادار پیشنهاد و یا توصیه می‌کنیم اما توصیه ضمانت اجرایی ندارد.

او گفت: زمانی‌که شورای صنفی نمایش،‌ اداره ارزشیابی و نظارت سینمایی یا حوزه هنری و حتی روان‌شناسان توصیه می‌کنند که برخی از فیلم‌ها برای کودکان یا نوجوانان مناسب نیست، تنها یک توصیه است و مطمئنا توصیه ضمانت اجرایی ندارد و این بی‌انصافی است که بخواهیم همه چیز را به گردن سینمادار بندازیم و بگوییم که سینمادار باید مراقب باشد که کودکان وارد سالن نشوند و فیلم را تماشا نکنند.