درنگ: وایبهاو دِو (Vaibhav Dev) دانشجوی بیست ساله هندی یکی از جدید‌ترین قربانیان این چالش بوده‌ است، وی روز جمعه از پشت بام خانه‌اش در شهر پنج‌کولا به پایین پرید که البته تلاش وی به مرگش منجر نشد و تنها دست و پایی شکسته برایش به جا ماند.

براساس گزارش میرور، این بازی آنلاین نوجوانان مشکل‌دار و تاثیرپذیر را هدف می‌گیرد و آنها را در معرض ۵۰ مرحله دشوار قرار می‌دهد که آخرین مرحله آن خودکشی است. بازیکنان این چالش باید هریک از این مراحل آزاردهنده را تکمیل کنند تا بتوانند به مرحله بعدی بروند. این مراحل شامل آسیب زدن به خود یا بیدار شدن در نیمه شب برای تماشای یک فیلم ترسناک روانی-جنایی است. در مرحله پنجاهم از بازیکنان خواسته می‌شود خودکشی کنند در غیر این صورت به یکی از اعضای خانواده آنها آسیب وارد خواهد شد.

بازیکنان باید حین انجام مراحل از خود فیلم یا عکس بگیرند تا به راهنمایان بازی ثابت کنند مرحله را تکمیل کرده‌اند. این بازی از سال ۲۰۱۳ در روسیه آغاز شد و گفته می‌شود تاکنون ۱۳۰ نوجوان در مرحله آخر این بازی جان خود را گرفته‌اند.

راهنمایان یا استادان مراحل بازی در شبکه‌های اجتماعی به دنبال افراد نوجوانی هستند که با جستجوی هشتگ این چالش، #i_am_whale #bluewhalechallenge #curatorfindme سعی دارند از آن سردربیاورند.

مرحله نخست این چالش کشیدن یک نهنگ آبی روی دست است و پس از آن برای مثال از کاربر خواسته می‌شود، تا لب خود را ببرد، روی دست خود با چاقو کلمه‌ای را حک کند و یا بالای یک ساختمان مرتفع با پاهای آویزان از خود عکس بیاندازد. این بازی مرگبار، چهار سال پیش برای اولین بار در روسیه و در شبکه اجتماعی محلی «وی کی» (VKontakte) معادل فیسبوک روسیه به راه افتاد.

اکنون سایت اینترنتی روزنامه هندوستان تایمز به نقل از یکی از اقوام وایبهاو،‌ جدیدترین قربانی این چالش گزارش کرده که وی در روزهای قبل از اقدام به «خودکشی» به دوستانش می‌گفته که بزودی پرواز خواهد کرد. از آنجایی که این دانشجوی هندی علاقه بسیاری به چالش‌های فضای مجازی داشته، پلیس احتمال ارتباط وی با چالش نهنگ آبی را منتفی نمی‌داند. به گزارش برخی رسانه‌های محلی، یک دانشجوی دیگر هندی هم در همین روز در شهر پودوچری خود را از درخت حلق‌آویز کرد.

قربانیان نهنگ آبی؛ از هند تا روسیه
وایبهاو دِو (Vaibhav Dev) دانشجوی بیست ساله هندی که روز جمعه از پشت بام خانه‌اش در شهر پنج‌کولا به پایین پرید احتمالا تازه‌ترین قربانی چالش آنلاین نهنگ آبی است. در این چالش اینترنتی ۵۰ مرحله‌ای از مخاطبان عمدتا نوجوانان خواسته می‌شود روزانه تکلیف خود را انجام داده و در پایان، عکسی از خود را بفرستند تا بتوانند وارد مرحله بعد شوند. مرحله نخست این چالش کشیدن یک نهنگ آبی روی دست است و پس از آن برای مثال از کاربر خواسته می‌شود، تا لب خود را ببرد، روی دست خود با چاقو کلمه‌ای را حک کند و یا بالای یک ساختمان مرتفع با پاهای آویزان از خود عکس بیاندازد.

خودکشی یک نوجوان هندی در ماه گذشته میلادی، زنگ خطر چالش نهنگ آبی را برای مقام‌های این کشور به صدا درآورد. پدر و مادر آنکان ۱۴ ساله جسد فرزندشان را در حمام خانه پیدا کردند. تحقیقات پلیس ارتباط این خودکشی با «نهنگ آبی» را اثبات کرد.

شیوع این بازی مرگبار در هند آنچنان بالا است که دادگاه عالی دهلی‌ نو هفته گذشته از فیسبوک و گوگل خواست تا امکان دسترسی کاربران به چالش نهنگ آبی را مسدود کنند. در روزهای گذشته، «نهنگ آبی» پرجستجوترین واژه موتورهای جستجوگر اینترنتی در ۳۰ شهر هند بوده است. با این حال شهروندان این کشور تنها قربانی این مرگبار نیست.

  • پاکسازی جامعه از آشغال‌های بیولوژیک

هفدهم ژوئن، دادگاهی در استان تیومن روسیه، فیلیپ بودیکین ۲۲ ساله را به اتهام ترغیب دو نوجوان صرب در جریان چالش نهنگ آبی مجرم شناخت و به ۳ سال و چهار ماه زندان محکوم کرد. رسانه‌های روسی وی را که به «روباه» مشهور است، یکی از مغزهای متفکر این چالش مرگبار معرفی کردند.

به گزارش مسکو تایمز فیلیپ بودیکین چند روز پیش از بازداشت در دفاع از خود گفته بود: «می‌خواستم جامعه را از آشغال‌های بیولوژیک (زیستی) پاک کنم. من فقط به چند نفر توضیح دادم که بهتر است بمیرند. خودشان تصمیم گرفتند و هیچکس آن‌ها را مجبور نکرده بود.»

پلیس روسیه در سال ۲۰۱۶ مدتی بودیکین را در محل زندگی مادرش در مسکو به اتهام ارتباط با قتل ۱۵ نوجوان روس در جریان چالش نهنگ آبی بازداشت خانگی کرده بود. با این حال، وی سرانجام به مشارکت در قتل دو دختر نوجوان در صربستان محکوم شد.

  ۵۰ مرحله کامل «نهنگ آبی» | از بریدن بازو و تیغ زدن رگ‌ تا خودکشی برای گیم‌اور شدن
  • هشدار نسبت به گسترش نهنگ آبی

براساس گزارش یورونیوز، گویا نام «نهنگ آبی» از خودکشی گروهی و داوطلبانه نهنگ‌ها می‌آید. پس از انتشار خبر چند مورد خودکشی در میان نوجوانان روس، گرجستانی و سپس صرب، در ماه مارس سال ۲۰۱۷، پلیس فرانسه نسبت به مشاهده نمونه‌هایی از این چالش در میان نوجوانان این کشور ابراز نگرانی کرد. با این حال نهنگ آبی دست‌کم به مرگ یک نفر و زخمی‌شدن چندین نوجوان دیگر در فرانسه منجر شده است.

  فیلم | خودکشی کن؛ برو مرحله بعد! | «نهنگ آبی» در راه ایران؛ مسئولان آماده صید شوند

در دو هفته گذشته عباراتی مانند «چالش نهنگ آبی» یا «بازی نهنگ سفید» بارها و بارها به زبان فارسی و به‌ویژه از سوی کاربرانی در ایران در اینترنت جستجو شده است. شماری از کاربران فارسی زبان پیشاپیش نسبت به خطر گسترش این بازی مرگبار در میان نوجوانان ایرانی هشدار داده‌اند.

 

blue whale