درنگ: با وچود اینکه حدود ۲۰ سال از تولید محصولات تراریخته در کشور می گذرد اما هنوز ابهاماتی در این خصوص برای مردم وجود دارد که آیا این محصولات برای سلامتی انسان خطراتی دارند یا نه؟ برای این پرسش سراغ یکی از صاحبان علم در این حوزه رفته ایم که در ادامه می آید:

دکتر «بهزاد قره‌یاضی» عضوهیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران در این باره به خبرنگار درنگ گفت: هر چیزی را می‌توان روی سایت‌ها نوشت ولی این دلیل بر درستی آن مطلب نیست. استدعای من از رسانه‌ها این است که رسانه‌ها وظیفه روشنگری دارند تا در این فضای غبارآلودی که بعضی از دشمنان علمی کشور ایجاد می‌کنند از همان کسانی که این حرف‌ها را می زنند سوال کنید که منبع حرف‌های خود را همان جا اعلام کنند. اگر منبعی ارایه کردند باید از آنها بخواهید به شما نشان دهند که چقدر  این منبع معتبر و از کجا بوده است؟ به اطلاعات سایت‌ها و وبلاگ‌ها در این خصوص نمی‌توان استناد کرد. باید مستندات این ادعاها در فضای مجازی بررسی شوند چون سندشناسی کار مردم عادی نیست ولی رسانه‌ها باید تفاوت مقاله داوری شده در «آی اس آی» یا تفاوت وب سایت رسمی دولت‌ها با وب‌سایت‌های فعالان مدعی طرفداری از محیط زیست بدانند و در این خصوص مردم را آگاه کند که چقدر از این ادعاها معتبر هستند؟ و باید این موضوع بررسی شود که کجای این مقاله می‌گوید که محصولات تراریخته زیان‌آورهستند یا نیستند؟

مدیر گروه مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی افزود: متاسفانه عده‌ای کارشان هراس‌افکنی است مثل گروه تروریستی داعش که با روش‌های عجیب و غریبی دشمنان خود را می‌کشد . مانند شهید عزیز ما شهید حججی که اگر چه او با افتخار شهید شد ولی به شکل بسیار دلخراش و تاسف‌آوری سرش را از تن جدا کردند. هدف داعش از اینکه مردم را زنده می‌سوزاند یا با چاقو سر کودک را جدا می‌کند، بعد فیلمبرداری و در دنیا پخش می‌کند، ایجاد هراس در دنیاست. به همین دلیل ما به این گروه می‌گوییم تروریست یعنی کسی که هراس در بین مردم ایجاد می‌کند. قاتل کسی است که یک آدم را می‌کشد ولی به دنبال ایجاد هراس نیست. فرق تروریست با قاتل این است. کسی که بدون استناد به مردم می‌گوید روغنی که مصرف می‌کنید، سرطان‌زاست و یا برنجی که مصرف می‌کنید، عقیم کننده است و هیچ مدرکی هم ارایه نمی‌کند، او خود تروریست است.

قره یاضی با اشاره به سخن اخیردکتر کلانتری به عنوان مسٔول محیط زیست کشور تصریح کرد: ایشان در مورد محصولات تراریخته  رسما اعلام کرد که «مخالفان هیچ سند و مدرکی برای این حرف ندارند» و از نظر من در واقع یاوه‌گویی می‌کنند. بعد هم دکتر کلانتری به نامه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اشاره می‌کنند که در آن دانشگاه مرکزی هست به نام «مرکز علمی تحقیقات سلامت و ایمنی غذا» که تحقیقات مفصلی در این خصوص انجام و اعلام کردند که در تمام مقالاتی که در جهان برای ایمنی محصولات تراریخته انجام شده، هیچ‌گونه آثارسویی برای این محصولات گزارش نشده‌است. این تحقیقات در کشورهای امریکا، چین، اروپا و در ایران روی برنج تراریخته خودمان انجام شده‌است. اما بازهم فناوری هراسان یا کسانی که من از آنها به عنوان تروریست از آنها نام می‌برم، همان کسانی که دوست دارند مردم را نگران نگه دارند و در ضمیر ناخودآگاهشان مردم را از نظام مقدس اسلامی خودشان مایوس کنند و نظام را ناکارآمد جلوه دهند، می‌گویند دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یک کار مروری انجام داده و در مورد برنج تراریخته ایران نبوده است. این کار اتفاقا مروری نیست و به آن متانوی می‌گویند که از هر تحقیقی بالاتر است برای اینکه جمع‌بندی تحقیقات جهانی است. این تحقیقات برنج تراریخته ایران را هم شامل می‌شده است اما آنچه که فن‌آوری گریزان اعلام نکردند این بود این مرکز اکنون به روش آزمایشات حیوانی بر روی موش( یک حیوان آزمایشکاهی) با تغذیه‌های طولانی مدت نشان دادند که مصرف برنج تراریخته شده هیچ تفاوتی با برنج  غیرتراریخته شده روی این حیوان ندارد و صد در صد سالم است. اما متاسفانه صدا وسیما باز هم حاضر به پخش تحقیقات و سخنان این مرکز نیست.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در کشور ما دانشمندانی مثل دکتر بهادر حاج محمدی، به عنوان یک دانشمند سم‌شناسی و دکتر گیلدا سلامی، هنگامه زندی و دانشمندان بزرگ دیگری در کشور در این خصوص تحقیق و مطالعات گسترده ای در این خصوص دارند. اما طرف مقابل این ماجرا بدون ارایه هیچ سند و مدرکی حرف‌های بی اساس در این خصوص می‌زند که کشور را به التهاب می‌برد و موجب استمرار وابستگی ما به بیگانگان می‌شود. همین غذا را ما از خارج وارد می کنیم و می خوریم بدون اینکه آسیبی دیده باشیم پس اینها دشمن استقلال ملی هستند یا انگیزه های دیگری دارند. البته ما همه کسانی که در این خصوص ابهام دارند را تروریست نمی‌گوییم افراد عامی زیادی اکنون در بین عموم مردم تحت تاثیر دروغ پردازی‌های این فناوری گریزان قرار گرفته اند و سوالات و ابهانات آنها در این خصوص مشروع است. این وظیفه من به عنوان طلبه این علم و رسانه‌ها به عنوان رکن اصلی دموکراسی در کشور است که آب پاکی را روی دست فناوری گریزان بریزند و به آنها بگویند بس است دیگر، بعد از ۲۰ سال که محصولات تراریخته در سبد غذایی ما قرار گرفته و با خیال راحت از آن تغذیه کرده‌ایم شما اگر مخالف آن هستید باید سندی در این خصوص ارایه دهید که معتبر باشد.

قره یاضی با تاکید بر اینکه باید از دروغ‌گویی در این خصوص بپردازیم، درباره ماده شیمیایی گلایفوزت و کاربرد آن در محصولات غذایی توضیح داد: ماده گلایفوزت یک سم علف‌کش است و ربطی به محصولات تراریخته ندارد. ما تراریخته ایجاد می‌کنیم که سم در آن استفاده نکنیم. در برنج تراریخته از یک قطره سم استفاده نمی‌شود. در هیچ جای کشور از گلایفوزت برای محصولات تراریخته استفاده نشده‌است. محصولات تراریخته حدود ۲۲ سال است که در سبد  غذایی مردم قرار دارد، در حالیکه سم علف‌کش گلایفوزت حداقل ۶۰ سال است که مصرف می‌شود. در گزارش دیگر به صراحت اعلام شده که در دوزهای مصرفی این علف کش هیچ زیانی برای انسان و  مهره داران ندارد ولی هراس‌افکنان این را به مردم نمی‌گویند. حال اصلا این سم را فرض کنید بد باشد، باید پرسید در محصولات تراریخته ای که ممکن است در کشورهای دیگر تولید می شود از علف‌کش گلایفوزت استفاده شود بهتر است یا علف‌کش‌های خطرناکتری که در انحصار امریکا یا کمپانی های خاصی است و خطرناک‌تر است، استفاده کنیم بهتر است؟ بعضی‌ها می‌گویند هیچ کدام، بهتر است که اصلا سم مصرف نکنیم. ما هم نظرمان همین است. تراریخته هم درست می‌کنیم که سم مصرف نکینم اما اگر به ضرورت بنا باشد برای تامین غذای مردم از علف‌کش استفاده شود، باید کم زیان‌ترین علف‌کش جهان استفاده شود که بدون تردید به گفته استاد اسکندر زند یا دکتر باغستانی استاد موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کم زیان ترین علف‌کش جهان گلایفوزت است با وجود اینکه سم است باید پذیرفت که کم خطرتر و کم زیان‌تر از بقیه سم‌های جهان است.

این  متخصص ژنتیک گیاهی در پایان اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی هم در سایت خود به صراحت اعلام کرده‌است که محصولات تراریخته موجود در بازار خطری برای سلامت انسان ندارند.  همچنین گزارش سازمان بهداشت جهانی در نشست مشترک با سازمان خوارو بار جهانی  درباره عدم سرطان‌زایی گلایفوزت هم منتشر شده که در آن می‌گوید این ماده شیمیایی هیچ‌گونه تاثیر سویی روی محصولات ندارند و دارای ضررهای دیگری نیستند. این نشست مشترک نتیجه‌گیری می‌کند که  گلایفوزت در موارد مورد استفاده هیچ‌گونه اثر سرطان‌زایی روی انسان نداشته است.