درنگ: طی ماه‌های اخیر پیام رسان‌های ایرانی تمام تلاش خود را کردند تا با وعده و وعیدهای مختلف از ارایه اینترنت رایگان گرفته تا خدمات بانکی، نظر مردم را به سمت خود بکشانند اما تا به امروز چند نفر حاضر به نصب پیام رسان‌های بومی‌ شده‌اند؟

به گفته غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس تا به امروز ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار پیام رسان داخلی دانلود و نصب شده‌اند که حدود نیمی‌از آن‌ها (۴ میلیون و ۵۰۰ هزار) کاربر فعال این اپلیکیشن‌ها هستند.

البته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نظر کاملا متفاوتی دارد و معتقد است که ۲۲ میلیون کاربر حاضر به استفاده از پیام رسان‌های داخلی شده اند. به گفته رسول سرائیان تا به حال ۷۰ درصد مشاهده پست‌های کانال‌های پربازدید کاهش داشته است.

رتبه پیام‌رسان‌های داخلی در جذب مخاطب
* سروش: ۵ میلیون دانلود از کافه بازار و ۱ میلیون دانلود از گوگل پلی
* ایتا: یک میلیون دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزاردانلود از گوگل پلی
* گپ: ۵۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰۰ هزار دانلود از گوگل پلی
* آی گپ: ۲۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزار دانلود از گوگل پلی
* ویسپی:  ۲۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰۰هزار دانلود از گوگل پلی
* بیسفون: ۱۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰ هزار دانلود از گوگل پلی
* بله: ۵۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزار دانلود از گوگل پلی

اما آمارهای فروشگاه‌های نرم افزاری نشان می‌دهد که با توجه به سهم بیش از ۴۰ میلیون کاربری تلگرام از بازار ایران، پیام رسان‌های بومی‌حداقل تا به امروز نتوانستند آنطور که انتظار می‌رفت نظر مردم را به سوی خود جلب کنند.

براساس آماری که روی اپلیکیشن کافه بازار درج شده است، هم اکنون پیام رسان‌های بومی‌ توانسته‌اند روی دستگاه‌ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی نصب شوند. فروشگاه گوگل (Google play) نیز نشان می‌دهد که ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار پیام رسان بومی‌از این منبع دانلود شده‌اند و بر اساس مجموع این ارقام پیام رسان‌های ایرانی تا به حال توانسته‌اند حدود ۹ میلیون ۷۵۰ هزار کاربر را به سوی خود بکشانند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که پیام رسان‌های سروش (با ۵ میلیون دانلود از کافه بازار و ۱ میلیون دانلود از گوگل پلی)، ایتا (با ۱ میلیون دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزاردانلود از گوگل پلی)، گپ (با ۵۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰۰ هزار دانلود از گوگل پلی)، آی گپ (با ۲۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزار دانلود از گوگل پلی)، ویسپی (با ۲۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰۰هزار دانلود از گوگل پلی)، بیسفون (با ۱۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۵۰هزار دانلود از گوگل پلی) و بله (با ۵۰۰ هزار دانلود از کافه بازار و ۱۰۰هزار دانلود از گوگل پلی) به ترتیب رتبه پر اقبال‌ترین پیام رسان‌های داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.

  اینفوگرافیک | سه پیام‌رسان برتر خارجی را بشناسید | مقایسه تلگرام، وایبر و واتس‌اپ