دکتر فاطمه آذرتاش در گفتگو با درنگ درباره مهمترین ریشه‌های اختلاف زوج‌های جوان در روزها و سال‌های ابتدایی ازدواج‌شان اظهار داشت: متاسفانه عشق آتشین میان زوج‌های جوان به مرور زمان سرد می‌شود و زوجین از هم فاصله می‌گیرند. تحقیقات نشان داده است در پنج سال اول زندگی، اختلاف بین زوجین بیشتر از زمان‌های دیگر است و دو نفر از دو فرهنگ، ارزش و اعتقادات مختلف قصد زندگی دارند و حالا باید یاد بگیرند چطور با هم حل مسئله کنند؛ به این موضوع کمتر پرداخته شده است.

وی ادامه داد: با وجود اجتناب‌ناپذیر بودن این تعارض‌ها، مهارت نحوه حل کردن آن مهم‌تر است. متاسفانه در کشور ما مهارت‌های زندگی به زوجین در هیچ مقطعی از آموزش و پرورش و آموزش عالی گنجانده نشده و جای خالی آن حس می‌شود. فرد نمی‌داند چطور باید با همسر خود گفتگو کرده و هیجانات خود را مثل خشم کنترل کند، دلایلی که موجب کاهش تدریجی عشق اولیه می‌شود.

دکتر آذرتاش با ارائه تعاریف عشق توسط استرمبرگ گفت: عشق تعریف مشخصی دارد. از نظر استرمبرگ عشق، مثلثی است که سه بعد آن را صمیمیت، مسائل جنسی و تعهد نسبت به یکدیگر تشکیل می‌دهد. این صمیمت و میل جنسی تحت تاثیر عواملی قرار می‌گیرد و سوال اینجاست که وقتی تعارض میان زوجین ایجاد می‌شود آیا نسبت بهم حسی دارند؟

به گفته این مدرس دانشگاه، مهارت‌های ۱۰ گانه‌ای که سازمان بهداشت جهانی برای افراد دارای سلامت روان تعریف کرده به زوج‌ها در حل مسائل کمک بزرگی می‌کند. این مهارت‌ها عبارتند از: خودآگاهی، همدلی، ارتباط موثر، روابط بین فردی، حل مسئله، تفکر خلاق، تفکر انتقادی، مقابله با استرس، مقابله با هیجانات، کنترل خشم.

دکتر آذرتاش افزود: مهارت دیگری که متاسفانه در جامعه ما کمتر مورد توجه قرار دارد و در مهارت‌های ۱۰ گانه سازمان بهداشت جهانی قرار ندارد، مهارت جنسی است. انسان باید نیازهایش را در بستر خانواده تامین کند اما چگونگی آگاه شدن از نیازهای فرد مقابل و برطرف کردن این خواسته‌ها در مسائل جنسی اهمیت زیادی دارد.

این مشاور خانواده درباره مشکلات جنسی زوجین توضیح داد: زن و مرد از نظر جنسی با هم متفاوت هستند؛ وقتی یک زن یا مرد نمی‌داند، این ندانستن باورهای غلطی را میان آنها ایجاد می‌کند. شاید درباره سایر مهارت‌ها در اینترنت یا کتاب سرچ کنند اما به علت تابو بودن مسائل جنسی، مدرسین آگاه کمی در این حوزه داریم. زوج‌ها برای کسب اطلاعات به فضای مجازی مراجعه می‌کنند که به جای گرفتن پاسخ مورد نظر، به علت ازدیاد مطالب غیرعلمی و زرد باورها و انتظارات غلط در آنها شکل می گیرد.

وی گفت: برخی باورها از کودکی در فرد شکل گرفته و انتظارات نابجایی در او رشد می‌کند که باید این موارد بررسی شده و انتظارات صیقل یابد. گاهی می‌توان خود را جای طرف مقابل‌مان بگذاریم و ببینیم می‌توان تمام انتظارات را برآورده کرد یا نه.