فاطمه تابنده در گفت و گویی با ایرنا گفت: “ در کنار افزایش ثبات خاک و سنگ‌ها٬ بایومالچ می‌تواند فرسایش و گدازش خاک را به تعویق اندازد”.

فرآیند مالچ پاشی راهکاری است که جهت مقابله با طوفان شن و ماسه در سراسر دنیا انجام می‌شود. رایج‌ترین نوع انجام این فرآیند به این گونه است که مالچ را توسط پمپ‌های فشار قوی روی هوا اسپری می‌کنند تا یک لایه از مالچی که به طور سنتی از مواد نفتی تهیه می‌شود بر روی سطح خاک بنشیند تا میزان چسبندگی ذرات خاک به هم را افزایش دهد و در مواقع طوفان مانع از بلند شدن ذرات شن و ماسه شود.

از جمله اثرات منفی استفاده از مالچ نفتی می‌توان به بوی بد ناشی از این نوع مواد٬ ایجاد منظره‌ای غیر زیبا و سیاه وسفید٬ افزایش کلی دمای منطقه که باعث بلند شدن باد‌های گرم می‌شود. همچنین این نوع مالچ تهدید بزرگی برای گیاهان و جانوران منطقه محسوب می‌شود.

تابنده همچنین اضافه کرد: “ اما ماده جدید٬ ساخته شده است از اوره٬ کلسیم٬ نمک و راه‌ حلی میکروبی٬ که ما بر این باوریم این ماده از لحاظ زیست محیطی از جنبه‌های بسیاری ایمن است.”

biomulch

به دلیل مشکلات گرد و خاکی زیادی که به وقوع پیوسته است پروژه به سرعت توسط پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری مورد حمایت مالی قرار گرفت و همچنین آزمایشگاهی توسط مرکز تحقیقات کویرشناسی دانشگاه تهران به تجهیزات آزمایشگاهی جهت سرعت بخشیدن پروژه تجهیز شد.

بنابر گفته مدیر پروژه این فناوری٬ بودجه‌ای بسیار بیشتر برای ساخت این محصول در ابعاد زیاد مورد نیاز است. اما هر چه که باشد چه دلایل طبیعی و چه انسانی طوفان‌های شن و گرد و غبار اخیرا بسیار زیاد شده و مخصوصا نواحی جنوبی کشور را به شدت دچار گرفتاری کرده است و به نظر می‌رسد این فناوری می تواند پاسخی برای مشکلات حال حاضر باشد.

  فیلم | آمارهای هشداردهنده رئیس اورژانس درباره حملات تنفسی و قلبی در اثر آلودگی‌ هوای روزهای اخیر
  مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده شوش | پزشکی قانونی شوش هم تایید کرد