درنگ : ماجرای واردات چادر مشکی مانند سایر کالاها از کشور چین و تولید کم آن در داخل کشور مبحث تازه ای نیست.بارها و بارها این موضوع در رسانه ها مطرح شده و هر بار نیز با این پرسش از سوی افکار عمومی رو به رو بوده که «چرا باید پارچه چادر مشکی را از چین وارد کنیم؟!»

از سوی دیگر بنظر می آید حتی اگر اهل حمایت از تولید ملی باشید به سختی بتوانید پارچه ایرانی این نوع پوشش را در مغازها پیدا و تهیه کنید اگر هم پیدا کنید احتمالا فروشنده محترم شما را باز به خرید پارچه چینی تشویق می کند.

مافیای پارچه چادر مشکی

در هفتمین جشنواره مد و لباس فجر نیز طراحان ایرانی چندین نمونه تازه از چادرهای مشکی را طراحی کردند که با پارچه مشکی دوخته شده است.
حمید قبادی دبیرکارگروه ساماندهی این جنشواره،شایعه ورشکستی کارخانجات نساجی را دروغ بزرگی از سوی مافیا بزرگ مد و لباس برای زمین گیر کردن تولید ملی بیان کرد.
او همچنین بیان کرد:در حال حاضر کارخانه حجاب شهرکرد تولید خوبی در این زمینه دارد و می تواند کل بازار ایران را پوشش دهد.همچنین کارخانه رضابافت قزوین نیز قول مساعد داده تا در صورت تمایل کارخانجات نساجی نخ این کارخانه ها را تامین کند.

به گفته او استقبال خوبی از چادر مشکی ایرانی وجود دارد.مسئولین نیز قول مساعدی برای راه اندازی کارخانجات تولید چادر مشکی داند اما با این وجود مافیای مد و لباس در این حوزه بسیار فعال است.

قبادی با بیان اینکه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، پژوهشی پیرامون صنعت تولید و بازار مصرف چادر مشکی انجام داده است که نتایج این تحقیق را اینگونه عنوان می‌کند: این پژوهش در سال گذشته انجام شده که بر اساس آن، مصرف سالانه چادر مشکی در کشور، ۱۰۰میلیون متر مربع است. بر اساس اینکه قیمت جهانی هر متر مربع پارچه چادر مشکی ۹۰ سنت تا یک دلار است، به این ترتیب بازار مصرف چادر مشکی در کشور، سالانه ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

تکنولوژی در اختیار آمریکا
محمدعلی صدق آمیز، رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب هم می‌گوید:۹۵ درصد پارچه های چادر مشکی موجود در بازار وارداتی است.تنها یک کارخانه در این زمینه فعال است که تولید آن بسیار اندک است.
او ادامه داد: تکنولوژی پارچه مشکی در انحصار امریکا و ژاپن است که کره‌جنوبی هم این تکنولوژی را از امریکا به دست آورده است، بنابراین عمده واردات بازار ایران هم از کشورهایی مانند کره صورت می‌گیرد که البته چند سالی است پارچه چینی هم وارد بازار شده است که کیفیت بسیار نامناسبی به خصوص در رنگ دارد.

تجارت پرسود و کمر شکن تولید ملی
‌ایکی از فعالان عرصه چادر مشکی در این باره می‌گوید: انواع چادر را با قیمت‌های ارزان از کشورهای کره، امارات و ژاپن وارد کشور کرده و با قیمت‌های بسیار گران به فروش می‌رسانند. به عنوان نمونه چادرهایی از ژاپن وارد شده که فروشندگان آنها را قواره‌ای یک میلیون و ۲۰۰هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند. واعظی معتقد است تجارت پر سود این حوزه باعث شده تا برخی ترجیح دهند به جای تولید، واردکننده شوند.