درنگ : هر روز که از خیابان‌های شهر عبور می‌کنیم، با آگهی‌ها و تبلیغات متفاوتی روبرو می‌شویم که خواه ناخواه ذهن ما را درگیر می‌کنند. گاهی این تبلیغات مفید و کارساز است و گاهی آزاردهنده. مثل آگهی‌هایی که سال‌هاست برای فروش اعضای بدن در سطح شهر می‌بینیم که معروف‌ترین آنها که زمانی برای خود ناهنجار بود آگهی فروش کلیه است که از فرط تکرار امروز این آگهی دیگر توجه ما را به خود جلب نمی‌کند و به راحتی از کنار آن عبور می‌کنیم بی‌مکث و توقفی. اما این آگهی‌ها هم مثل سایر تبلیغات خود را به روز کرده‌اند و به سایر اعضای بدن همچون قرنیه چشم، کبد و مغز استخوان و…سرایت کرده‌است.

آگهی عجیب در سطح شهر | فروش قرنیه و مغز استخوان!

برای فروش قرنیه چشم رقمی معادل ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان مطرح می‌شود اما گفته‌ها حاکی است به دلیل اینکه این پیوند تنها از افراد فوت شده امکانپذیر است قیمت آن از ۸۰۰ هزار تومان تجاوز نمی‌کند.

وزارت بهداشت نیز امکان فروش قرنیه چشم را تکذیب کرده است. بنا به گفته وزیر بهداشت امکان پیوند قرنیه چشم از فرد زنده وجود ندارد.

با این وجود هر از چند گاهی با آگهی‌هایی از این دست مواجه می‌شویم که شاید برای امرار معاش و تامین بدهی‌های اشخاصی باشد که راه آخر را برای خود این گونه انتخاب کرده‌اند.

یک متخصص چشم در این خصوص به درنگ  گفت: اگر قرنیه چشم شخصی را بردارند کل محتویات چشم تخلیه می شود لذا از فرد زنده نمی‌توان این پیوند را انجام داد. پیوند از جسد هم شرایطی دارد؛ باید قرنیه سالم باشد و مدت زیادی از فوت فرد نگذشته باشد. ضمن اینکه چون نگهداری جسد بسیار مهم است اصلا به راحتی امکان پذیر نیست.

دکتر محمد صادق محمدزاده تصریح کرد: پیوند اعضا از جمله قرنیه چشم باید در بیمارستان‌های فوق تخصصی و با تجهیزات کامل انجام گیرد لذا در هر بیمارستانی امکان پیوند وجود ندارد و در صورت بروز چنین تخلفی فرد پیوند گیرنده جان خود را از دست خواهد داد.

این پزشک افزود: این آگهی‌ها می‌تواند به نوعی کلاهبرداری باشند و به هیچ عنوان قابل اعتماد و اعتنا نیستند. پزشکان باید از طریق رسانه‌ها این موضوع را اطلاع‌رسانی کنند که افراد در دام این سودجویان و دلالان گرفتار نشوند.

ماجرای فروش قرنیه چشم ماجرایی است که بیشتر دلالان پیوند عضو به آن دامن زده‌اند، دلالانی که برای بدست آوردن سودهای کلان افراد بی‌بضاعت را برای فروش اعضای بدن‌شان راضی می‌کنند که متاسفانه در خارج از ضابطه‌های قانونی و قیمت‌های بالا شرایط پیوند را دشوار و بی‌اعتبار کرده‌اند.

وزارت بهداشت و نهادهای این چنینی موظف به نظارت و برخورد با دلالان پیوند اعضای بدن هستند اما هیچ‌گاه شاهد کاهش تعداد دلالان پیوند اعضا و آگهی‌های این چنینی در خیابان‌های شهر نبوده‌ایم.

 

ماجرای فروش قرنیه چشم ماجرایی است که بیشتر دلالان پیوند عضو به آن دامن زده‌اند، دلالانی که برای بدست آوردن سودهای کلان افراد بی‌بضاعت را برای فروش اعضای بدن‌شان راضی می‌کنند که متاسفانه در خارج از ضابطه‌های قانونی و قیمت‌های بالا شرایط پیوند را دشوار و بی‌اعتبار کرده‌اند