درنگ:   مقامات قطری در تصمیمی ضرب‌الاجل اعلام کردند، گردشگران و شهروندان ۸۰ کشور جهان به زودی برای ورود به این کشور حاشیه خلیج فارس نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت، این در حالیست که در میان این کشورها نامی از ایران و عربستان دیده نمی‌شود.

طبق این قانون، شهروندان این ۸۰ کشور دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای اخذ روادید نخواهند داشت و در عوض به طور رایگان روادیدی دریافت خواهند کرد که امکان چند بار ورود به این کشور را به آن‌ها خواهد داد.

بر اساس این قانون، بسته به نوع ملیت شهروندان، این ویزا برای ۱۸۰ روز یا به مدت ۹۰ روز اعتبار خواهد داشت و در برخی موارد ویزای ۳۰ روزه برای متقاضیان صادر خواهد شد.

رئیس سازمان گردشگری قطر در این‌باره اعلام کرد: با معافیت شهروندان ۸۰ کشور از دریافت ویزای قطر، اکنون قطر آزادترین کشور منطقه خاورمیانه است و ما بسیار هیجان‌زده هستیم تا میزبانیِ گرم، میراث فرهنگی و گنج‌های طبیعی کشورمان را به مردم دنیا نشان دهیم.

به دنبال تصمیمات اخیر دولت عربستان با همکاری برخی کشورهای دیگر مانند بحرین و امارات علیه قطر و بستن مرزهای هوایی به روی خطوط هوایی ملی این کشور به نظر می‌رسد دوحه با این تصمیم سعی در خنثی کردن فشارهای سیاسی و تشویق شهروندان کشورها برای سفر به قطر بوده‌ است.

در میان کشورهایی که شهروندان‌شان معافیت اخذ ویزا برای قطر دریافت کرده‌اند، نامی از ایران دیده نمی‌شود و در سوی دیگر عربستان، امارات، کویت و بحرین که ائتلاف سیاسی ضدقطری راه انداخته‌اند نیز جزو کشورهای معاف از دریافت ویزای قطر نیستند.

 

کشورهایی که برای ورود به قطر نیاز به ویزا ندارند | می‌توانند بدون دریافت ویزا تا ۱۸۰ روز در قطر باشندکشورهایی که برای ورود به قطر نیاز به ویزا ندارند | ویزای ۳۰ روزه دریافت خواهند کرد | قابل تمدید به مدت ۳۰ روز دیگر خواهد بود
اتریشآمریکا
بلژیکانگلیس
بلغارستانآندورا
کرواسیاسترالیا
قبرسبلاروس
جمهوری چکبولیوی
دانمارکبرونئی
استونیشیلی
فنلاندکلمبیا
فرانسهکاستاریکا
آلمانکوبا
یوناناکوادور
مجارستانگرجستان
ایسلندگویان
ایتالیاهنگ کنگ
لیتوانیایرلند
لیختن‌اشتاینژاپن
لاتویاقزاقستان
لوکزامبورگمقدونیه
مالتمالزی
سیشلمولداوی
باهامامکزیک
هلندمالدیو
نروژآرژانتین
پرتغالجمهوری آذربایجان
لهستانبرزیل
رومانیکانادا
اسلواکیچین
اسلوونیهند
اسپانیاموناکو
سوئدنیوزلند
سوئیسپاناما
ترکیهپاراگوئه
پرو
سن‌مارینو
سنگاپور
آفریقای جنوبی
سورینام
اوکراین
اروگوئه
واتیکان
ونزوئلا
اندونزی
لبنان
روسیه
تایلند
کره جنوبی