درنگ: قطر ایرویز که ۴ ایرباس A350 سفارش داده بود به خاطر تاخیر در تحویل جت‌ها سفارشش را کنسل کرد. حالا غول هواپیماسازی دنیا سردرگم است که با این جت‌ها که ۱٫۲ میلیارد دلار ارزش دارند چه باید بکند.

کنسل شدن سفارش‌ها طبق گزارش رویترز هم به خاطر تاخیر در تحول آن‌ها و هم به خاطر کیفیت پایین متریال مصرفی در کابین این هواپیماها است. البته که بی‌ربط با شرایط بحرانی قطر در خاورمیانه هم نیست و چون این کشور نمی‎تواند از آسمان چند کشور عرب پروازی داشته باشد، تصمیم گرفته با بهانه تاخیر سفارشاتش را کنسل کند.

اکبر الباکر مدیر اجرایی هواپیمایی قطر گفته مسئول تاخیرها سازندگان هواپیما هستند: از ایرباس خواسته بودیم هواپیماها را سریع‌تر آماده کنند. مسئول این تاخیرها هم ایرباس است.

از طرفی یک سخنگوی ایرباس گفته کنسل شدن‌ها به خاطر مشکلات چرخه تامین بوده و وقتی از او پرسیدند با هواپیماهای ساخته شده که قرار نیست تحویل داده شوند چه خواهند کرد گفته که به شرکت‌های دیگر فروخته خواهد شد.

بیشتر کارشناسان معتقدند دلیل اصلی کنسل کردن سفارشات اوضاع بحرانی قطر در خلیج فارس است و شرکت قطری به این فکر بوده که چطور سفارش‌های را منتفی کند، آن هم بدون این که به اعتبارش ضربه‌ای بخورد.