درنگ : هواپیمای ‌ای‌تی‌آر ۷۲ ساعت ۸:۴۰ صبح یکشنبه درحالی‌که بر اساس عکس‌های ماهواره‌ای دریافتی ۱۵ کیلومتر تا فرودگاه یاسوج فاصله داشت، بر اثر برخورد به نوک قله دنا متلاشی شد.

سرعت برخورد و ناگهانی‌بودن آن به حدی بود که خلبان حتی فرصت ارسال پیام موقعیت اضطراری را به دست نیاورد و برج مراقبت زمانی موضوع را متوجه شد که هواپیما از صفحه رادار محو شد. از همان لحظات مسئولان اعلام کردند احتمالا هواپیما با کوه برخورد و سقوط کرده است، چراکه بر اساس آخرین پیام ارسال‌شده از کابین خلبان به برج مراقبت، او درخواست کاهش ارتفاع کرده بود. این فرضیه صبح دیروز با پیداشدن لاشه هواپیما تأیید شد، چراکه بر اساس گفته خلبانی که لاشه را دیده ‌بود، هواپیما به نوک قله دنا برخورد کرده و ۳۰ متر با قله فاصله داشته است. کارشناسان بر این باورند که در همان ثانیه اول هواپیما منفجر شده و همه سرنشینان آن در دم جان باخته‌اند. مهرعلیزاده، فرماندار اصفهان، در مصاحبه‌ای اعلام کرد احتمالا وضعیت اجساد خوب نیست و همین امر انتقال آنها از بالای کوه به پایین را سخت خواهد کرد.

  حرف‌های استاد دانشگاه آتن که به پرواز تهران – یاسوج نرسید | دلیل جا ماندن مدیر موسسه ژئودینامیک یونان از پرواز مرگ
  فیلم | پیکر ۳۰ سرنشین هواپیمای تهران – یاسوج قابل مشاهده است | کوهنوردان: پیکر ۱۵ جانباخته قابل شناسایی است

استاندار اصفهان گفت: با توجه به عدم امکان فرود بالگرد در محل سقوط هواپیما، کار انتقال اجساد به صورت زمینی انجام می‌شود.  محسن مهرعلیزاده گفت: اطلاعات میدانی از منطقه به دست آمد، یکشنبه‌شب نیز جلساتی با فرماندهان نیروی هوایی ارتش داشتیم و دیروز با استفاده از پهپادها و بالگردهای ارتش، سپاه و هلال‌احمر و نیز هواپیمای نیروی هوایی ارتش گشت‌زنی ادامه یافت و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان نیز وجود قطعات هواپیما را تأیید کردند. استاندار اصفهان افزود: کوهنوردان بسیج شده‌اند تا به منطقه اعزام شوند و به‌زودی نسبت به تخلیه قطعات هواپیما و پیکر سرنشینان آن اقدام خواهند کرد. مهرعلیزاده ادامه داد: هواشناسی پیش‌بینی کرده هوای منطقه نامساعد شود، همچنین وزش باد در محل سقوط هواپیما زیاد است و امکان تحرک بالگردها را کم می‌کند.

لاشه هواپیما چطور پیدا شد؟

به گفته سردار شریف –‌ سخنگوی سپاه پاسداران- لاشه هواپیما حین گشت‌زنی هلیکوپترهای سپاه کشف شد و خلبانی که در حال گشت‌زنی بود، آرم هواپیمایی آسمان را روی لاشه دید و از آن عکس‌برداری کرد. در چند روز گذشته نسبت به مختصاتی که هواپیما مفقود شده بود، اختلاف‌نظرهایی وجود داشت، اما پست اینستاگرامی وزیر ارتباطات نحوه به‌دست‌آمدن مختصات دقیق را مشخص کرد. آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات، در اینستاگرامش نوشت: درخصوص اخباری که در مورد وجود گوشی روشن یکی از مسافرین طرح شد و نیز اخبار دیگری که روز گذشته درخصوص تماس یکی از شهروندان یاسوجی با یکی از مسافرین و صحبت با وی در هنگام پرواز مطرح شد، توضیحاتی را عرض می‌کنم. مطلع شدیم که تلفن همراه یکی از مسافرین پس از ناپدیدشدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان‌روز در دسترس بوده و سپس به دلیل احتمالی اتمام باتری خاموش می‌شود. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای کهنگان سمیرم بوده است. ادعای یکی از خبرنگاران درخصوص تماس شهروندی از یاسوج با یکی از مسافرین و دو مکالمه ۳۰ ثانیه‌ای و ۷۲ ثانیه‌ای بررسی و بنا بر اطلاعات تماس ثبت‌شده، این ادعا صحیح است. تماس اول در ساعت ۸:۵۶ دقیقه در شمال پلیس راه نجف‌آباد به مدت ۳۱ ثانیه برقرار و مکالمه دوم در ساعت ۹:۲۸ دقیقه و در منطقه روستای کهنگان بوده است. البته اظهارات خبرنگار مذکور مبنی‌بر ساعت ناپدیدشدن صحت ندارد و بنا بر اظهارات سازمان هواپیمایی کشوری ساعت ناپدیدشدن ۹:۳۴ دقیقه صبح بوده است.

اظهارات خلبانی که لاشه هواپیما را پیدا کرد

خلبان یابنده لاشه که بعد از فرود هلیکوپتر در میان همکارانش حاضر شده ‌بود، درحالی‌که صدایش گرفته بود و به‌شدت گریه می‌کرد، توضیحاتی را درباره نحوه پیداشدن داد و گفت: هواپیما به ۳۰ متر پایین‌تر از قله دنا اصابت کرده ‌است. هواپیما به دامنه شمالی دنا برخورد کرده و وسط برف افتاده ‌است. امکان اینکه امدادگران بتوانند شب را در آنجا بمانند وجود ندارد و هرکسی در منطقه بماند یخ می‌زند. گفته می‌شود کلاه‌سبزهای ارتش نیز به محل رفته‌ و با هلی‌برن در منطقه فرود آمده‌اند. آنها بسیار امیدوارند که بتوانند اجساد را به پایین منتقل کنند.