درنگ : این اولین‌باری است که در مصنوعات تاریخی کشف شده در اسکاندیناوی واژه «علی» دیده می‌شود، از این رو کشف جدید از نظر باستان‌شناسی کشفی بسیار مهم به شمار می‌رود. این واژه‌ها روی دست کم ۱۰ تکه پارچه ابریشمی متعلق به قرن‌های نهم و دهم میلادی درون قایق‌های تدفین در اطراف گاملا، در آپسالای سوئد و همچنین درون مقبره‌هایی در قبرستان وایکینگ‌ها در بیرکای سوئد کشف شده‌اند.

این کشف زمانی صورت گرفت که گروهی از باستان‌شناسان سعی کردند الگویی که روی لباس‌های تدفین دیده می‌شد را بازسازی کنند تا از آن در نمایشگاه طراحی لباس وایکینگ‌ها در موزه انکوپینگ سوئد استفاده شود. آنیکا لارسون باستان‌شناس پارچه و نسوج از دانشگاه آپسالا می‌گوید این کشف از آن رو بسیار اهمیت دارد که به ما می‌گوید نمی‌توان این دوران تاریخی را دورانی منحصرا اسکاندیناویایی نمایش داد زیرا ظاهرا وایکینگ‌ها ارتباطی کاملا نزدیک با دیگر فرهنگ‌ها،‌از جمله جهان اسلام داشته‌اند.

مدارک ارتباط وایکینگ ها با جهان اسلام سال‌ها است که به دست آمده‌است: در سال ۲۰۰۹ محققان دریافتند در ساخت شمشیر‌های آرای وایکینگ‌ها از تکنیک‌های فلزکاری عرب‌ها استفاده می‌شود که احتمالا این تکنیک‌ها از مسیر تجاری ولگا به آنها رسیده‌است.

در سال ۲۰۰۸ مجموعه‌ای از سکه‌های عربی عصر وایکینگ‌ها در سوئد کشف شد و دو سال پیش، یعنی در سال ۲۰۱۵ نیز حلقه‌ای درون قبر زنی از قرن نهم میلادی در بیرکای سوئد کشف شد که روی آن نوشته شده بود “تقدیم به خدا”. در قایق‌های بادبانی مخصوص تدفین وایکینگ‌ها در نروژ همچنین ابریشم‌های ایرانی نیز یافته شده‌است.

لارسون می‌گوید بررسی دقیق پارچه‌های کشف شده، مواد به کار گرفته شده و ‌تکنیک بافت و طراحی آنها نشان داد پارچه‌ها در آسیای مرکزی و ایران بافته  شده‌اند.

رمزگشایی از واژه “علی” بسیار ساده‌تر از واژه “الله” بود زیرا قرینه آن در برابرش بافته شده‌بود و تشخیص آن را دشوارتر می‌ساخت. لارسون معتقد است حضور این واژه‌ها روی پارچه‌ها و لباس‌های وایکینگ‌ها نشان می‌دهد این قوم نه‌تنها با جهان اسلام تجارت کالا داشته‌اند، بلکه ایده‌ها و اقلام مرتبط با تدفین را نیز با یکدیگر تبادل می‌کرده‌اند. وی احتمال می‌دهد لباس‌های تدفین عصر وایکینگ‌ها تحت تاثیر اسلام و ایده زندگی پس از مرگ در بهشت قرار گرفته‌است.

به گفته محققان، تعیین هویت یا نژاد افرادی که به همراه این لباس‌ها دفن شده‌اند به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد تا مشخص شود آیا این افراد ایرانی بوده‌اند یا وایکینگ‌هایی هستند که با کفن‌های اسلامی دفن شده‌اند.

از سویی دیگر محققان احتمال می‌دهند به دلیل شهرت ابریشم‌های ایرانی در میان کشورهای اروپایی، وایکینگ‌ها به صورت نادانسته و بدون اینکه معنی واژه‌های بافته شده در پارچه را بدانند از آنها استفاده کرده‌اند.