درنگ: حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی گفتگویی با باشگاه خبرنگاران جوان انجام داده است که مهمترین آن را در زیر می‌خوانید:

* مواقعی بود که دولت و مجلس نظرات مختلفی نسبت به موضوعات خاص همچون انتصاب‌ها در دولت داشتند. یکی از موارد اختلاف‌ برانگیز، انتصاب‌های آقای احمدی نژاد بود که مجلس نسبت به آن حساس می‌شد و اعتراض می‌کرد. اگر این حساسیت‌ها در مورد وزرا بود، سعی می‌کردم با آنها صحبت کنم تا حساسیت‌ها را کاهش دهند، حتی چندین مورد استیضاح هم پیش آمد. حتی موارد را با خود آقای احمدی نژاد مطرح می‌کردم؛ به یاد دارم در انتصاب یکی از معاونان وزارت خارجه، مجلس حساس شده بود و اعتراض کردند، وزیر وقت آقای صالحی بود، زمانی که می‌خواستند معاون را معارفه کنند به وی زنگ زدم و گفتم مجلس حساس است این معارفه را انجام ندهید. صالحی گفت باید با رئیس جمهور صحبت کنیم و با احمدی نژاد صحبت کرد و از دفتر رئیس جمهور با من تماس گرفتند و خود رئیس‌جمهور پشت خط آمد ابراز ناراحتی کرد و گفت من یک معاون انتخاب کردم، مجلس چرا دخالت می‌کند؟ شما چرا گفتید، معارفه انجام نشود!

* {رابطه محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی}: اوایل رسمی و محترمانه بود و همکاری هم داشتند ولی در اواخر دولت دهم تعارض میانشان بیشتر شده بود.

* مواردی پیش می‌آمد و گاهی شخص رئیس جمهور به مصوبات مجلس اعتراض داشت و آنجایی که اعتراض داشت، امضا نمی‌کرد. وقتی هم که رئیس‌جمهور امضا نکند، قانون گفته است که رئیس مجلس می‌تواند، خودش مصوبات را ابلاغ کند. آقای احمدی نژاد اعتقاد داشت که مجلس در قالب قانونگذاری در حیطه کاری دولت دخالت می‌کند حتی برای این مواردی را برشمرد و نامه‌ای هم به مقام معظم رهبری نوشت.

* اکنون تعداد کمی از اعضای دولت چه دولت نهم و چه دهم در کنار احمدی نژاد هستند و این به حاشیه‌ها و حلقه‌ نزدیک احمدی‌نژاد برمی‌گردد. اعضای دولت با این افراد و حلقه مخالفت می‌کردند و در نتیجه ادامه همکاری از بین می‌رفت و دلیل دوم به روحیه احمدی نژاد باز می‌گردد، ما این انتقادها را از قبل به وی داشتیم و در جلسات دولت هم آنها را مطرح می کردیم.

* اینکه در حال حاضر خیلی‌ها با احمدی نژاد نیستند، به خاطر رفتارهای اوست. حاشیه‌های دولت هم در این موضوع بی تاثیر نبود از جمله زمانی که احمدی‌نژاد، مشایی را به عنوان معاون اول انتخاب کرد، عده‌ای از اعضای دولت آن را بر نتابیدند و با آن مخالفت کردند و چند نفر به همین خاطر از دولت کنار گذاشته شدند.

* ما دوست نداریم کسی از قطار انقلاب پیاده شود اما بعضی از تفکرات و بعضی از رفتارها افراد را از مسیر انقلاب جدا می‌کند. خاستگاه رای اولیه آقای احمدی‌نژاد، تفکرات انقلابی، آرمان‌های امام راحل و ولایت پذیری بود. همه شاهد بودیم در انتخابات سال ۸۴ آقای احمدی‌نژاد در مرحله اول بیشترین رای را از قم و اصفهان آورد. در واقع رای آنان بود که وی را به مرحله دوم رساند و بعد در سراسر کشور نیروهای انقلابی از احمدی نژاد حمایت کردند. متاسفانه در سال‌های آخر دولت و مواضع اخیرشان با گذشته فرق کرده است.

* ما از اشتباهات احمدی نژاد انتقاد کردیم و با صراحت گفتیم که این موارد را قبول نداریم؛ این امتیاز جریان انقلابی و اصول‌گراست که در میان خود، اگر کسی رفتارش را عوض کند با وی برخورد می‌شود. این گونه نیست که فرد هر کجا برود، جریان هم با وی برود