درنگ :  نخستین بار این کیتی پترسن (هنرمند اسکاتلندی) بود که ایده رویایی کتابخانه آینده را سال ۲۰۱۴ مطرح کرد. داستان از این قرار است که پترسن هر سال یک نویسنده را به پروژه دعوت می‌کند و او متنی می‌نویسد که تا پیش از سال ۲۱۱۴ کسی از محتوای آن آگاه نیست. نوشته‌های ۱۰۰ نویسنده برگزیده قرار است روی کاغذهایی چاپ شود که از درختان جنگلی در نروژ تولید می‌شود.

تا امروز اتوود کانادایی، میچل بریتانیایی، سیون ایسلندی و شافاک ترکیه‌ای به پروژه کتابخانه آینده پیوسته‌اند و قرار است تا ۲۱۱۴ هر سال یک نویسنده به این جمع افزوده شود. نام نویسندگان برگزیده را یک شورا اعلام می‌کند و برای آنها ویژگی‌هایی چون «مشارکت خارق‌العاده در ادبیات و شعر» و «توانایی آثار برای سایه انداختن بر خیال امروزی‌ها و آیندگان» در نظر گرفته شده است. به عقیده پترسن، ۱۰۰ سال شاید در نگاه اول زمانی دراز به نظر برسد اما در مقایسه با درازای عمر دنیا و کیهان ناچیز است.

  فیلم | «فارنهایت ۴۵۱»؛ کتابی که نوشته‎هایش با حرارت نمایان می‏‌شود

هر نویسنده می‌تواند هر چیز که دوست داشت بنویسد و کوتاه یا بلند بودن متن هم به خود او بستگی دارد. شافاک (که برخی به او شفق هم می‌گویند) هنوز به ایده‌ای نهایی برای موضوع متن خود دست نیافته اما می‌خواهد آن را تابستان سال آینده در مراسمی رسمی در جنگل نودمارکا در نروژ به مدیران پروژه تحویل بدهد. متن شافاک در کنار نوشته‌های اتوود، میچل، سیون و دیگر نویسندگان در کتابخانه عمومی دیچمانسک نگهداری می‌شود که قرار است در ۲۰۱۹ در منطقه بیورویکا در اسلو افتتاح شود. این نوشته‌ها تا ۲۱۱۴ پنهان می‌ماند و مجموعه آنها روی کاغذهای تولیدشده از درختان جنگلی در نروژ منتشر می‌شود.

One of the future Future Library trees growing in Nodmarka forest